Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Jedna ręka nie klaszcze (29.09-12.10.06)

2006-09-22,

Kategoria : Filmy

Przemycanie wśród kurczaków zagrożonych wyginięciem orłów, kończy się dla Standy pobytem w więzieniu. Trafił tam, bo nie zdradził nazwiska swego zleceniodawcy, za co, po odbyciu kary, ma zostać przez niego sowicie wynagrodzony.


Zdenek - zleceniodawca - to człowiek, którego w życiu spotkało wszystko, co najlepsze: ma restaurację, wspaniałą żonę (nieco surową, za to bardzo ekologiczną), dobrze wychowane dzieci... Wszystko układa mu się doskonale do momentu, w którym Standa wychodzi z więzienia i z pomocą jeszcze większego od niego samego nieudacznika - Ondrzeja, oraz dwóch zdziwaczałych dziewczyn, zechce wyrównać stare rachunki. Szybko okaże się, że nic i nikt nie jest tym, czym się wydaje, a spokojny świat zadrży w posadach.

 

Fabuła pełna jest zaskakujących sytuacji, absurdalnych dialogów i zwrotów akcji. Mamy więc i przemyt orłów ze Słowacji, i współczesną tajemną organizację, i chłopczyka przebierającego się w ciuszki siostry, i porwania, i odcięte kończyny (jedna ręka nie klaszcze!). A w centrum tego wszystkiego jest dobroduszny Standa (Macháček), którego naturalność i swoistą naiwność wykorzystują wszyscy wkoło. Ta postmodernistyczna zabawa nie tylko bawi, ale i na swój sposób krytycznie komentuje współczesną rzeczywistość.

 


(...) Film stanowi przewrotną zabawę konwencjami i motywami światowego kina. Mamy tu nawiązania do kryminału, burleski, twórczości Greenawaya, Chaplina, Aronofsky'ego, estetyki lat 70., kpinę z telewizyjnego realisty show, gier komputerowych i wielu, wielu innych zjawisk. Wszystko podane jest w typowo czeskim absurdalno-surrealistycznym sosie.


(...) uważam ten film za donośny głos w sprawie szaleństw naszej współczesności - od mody na tzw. zdrowy, ekologiczny lifestyle począwszy, a na postępującym zdziczeniu widowisk typu reality show skończywszy. Tu wszystko zostaje skarykaturowane, spotęgowane i - wykpione.
Maciej Gil, www.filmoznawcy.pl

 

Produkcja: Czechy [103 min.]
Reżyseria, scenariusz: David Ondricek
Obsada: Jiri Machacek, Ivan Trojan, Marek Taclik, Isabela Bencova
Muzyka: Jan P. Muchow
Gatunek: komedia
Cena: 12 zł.
Rezerwacja: (055) 6112068, (055) 6112076, rezerwacja on-line (kliknij)

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna