Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kola (15-21.09.2006)

2006-09-12,

Kategoria : Filmy

Praga, 1989 r., ostatnie lata socjalizmu. Frantisek Louka (Zdeněk Svěrák), 55-letni wiolonczelista i lekkoduch, którego przed laty wyrzucono z filharmonii, zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Maluje również złote litery na nagrobnych tablicach, ale i tak ciągle brakuje mu pieniędzy.


Kiedy więc kolega proponuje mu zawarcie fikcyjnego małżeństwa z bogatą Rosjanką, Louka bez większych oporów zgadza się płatny ślub. Nadieżda, która okazuje się młoda i bardzo ładna, potrzebuje czeskiego obywatelstwa, by wyrwać się z kraju. Układ między dwojgiem ludzi jest więc prosty - Nadia dostanie upragniona obywatelstwo, Louka pieniądze. Później rozstaną się i każde pójdzie swoją drogą.

 

Rzeczywistość okazuje się wyglądać jednak zupełnie inaczej. Dość niefrasobliwą egzystencję starego kawalera przerywa któregoś dnia niespodziewane pojawienie się w jego domu milicjantów z małym, zapłakanym 5-letnim chłopczykiem. To Kola (Andrej Chalinom), syn Nadieżdy, którego matka zostawiła pod opieką starej ciotki, a sama uciekła dalej do Niemiec. Chłopcem musi się teraz zająć przybrany "tatuś" - ciotkę w ciężkim stanie odwieziono do szpitala. Louka nie ma najmniejszej ochoty na niańczenie dziecka, jednak nie może się go pozbyć: służby specjalne zainteresowały się jego podejrzanym związkiem z Rosjanką. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że Kola nie mówi po czesku, a jego ojczym nie rozumie ani słowa po rosyjsku. Tymczasem ciotka umiera - Kola i Louka są teraz zdani wyłącznie na siebie.

 

Ta niecodzienna sytuacja wywróci życie Louki do góry nogami. Burząc uporządkowany świat przybranego ojca, Kola otworzy mu oczy na nieznane mu dotąd uroki egzystencji.

 

W roku 1996 ta wzruszająca historia została nagrodzona Oskarem dla najlepszego filmu zagranicznego i weszła już na stałe do kanonu kina europejskiego. Film odniósł sukces w ponad 40 krajach na świecie.

 

Produkcja: Czechy [104 min.]
Reżyseria, scenariusz: Jan Sverak, Zdenek Sverak
Obsada: Andrei Chalimon, Libuse Safrankova, Ondrej Vetchy
Muzyka: Ondrej Soukup
Gatunek: dramat
Cena: 12 zł
Rezerwacja: (55) 611 20 68, rezerwacja on-line (kliknij)

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna