Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kupiec wenecki (06-19.10.2006)

2006-10-02,

Kategoria : Filmy

Urokliwa Wenecja XVI wieku. Młody arystokrata o imieniu Bassanio (Joseph Fiennes) prosi swojego bogatego przyjaciela Antonio (Jeremy Irons) o pożyczenie pieniędzy na podróż do Belmont, gdzie chciałby zabiegać o rękę pięknej panny o imieniu Portia (Lynn Collins).


Antonio nie jest w stanie pomóc przyjacielowi, gdyż zainwestował wszystkie swoje pieniądze w statki, które odbywają podróż do odległych portów. Postanawia jednak zwrócić się o pomoc do żydowskiego lichwiarza o imieniu Shylock - swojego odwiecznego wroga. Shylock (Al Pacino), choć jest osobą w pełni świadomą pogardy, jaką żywi w stosunku do niego wielu Wenecjan, a przede wszystkim Antonio, godzi się udzielić mu pomocy finansowej, ale tylko na swoich zasadach. Zdesperowany arystokrata podpisuje umowę, godząc się na okrutne warunki.
Tymczasem trwają starania adoratorów o rękę Portii. Warunki postawione przez jej ojca mówią, że ten będzie jej wybrańcem, któremu uda się wybrać właściwą szkatułkę. Nieoczekiwanie właściwego wyboru dokonuje Bassanio i zostaje jej małżonkiem.
Niestety pech sprawia, że wszystkie statki, w które Antonio zainwestował całe swoje pieniądze, toną podczas sztormu... a termin spłaty długu zbliża się nieuchronnie. Jak to zwykle bywa, wielkie pieniądze niosą ze sobą wielkie emocje: zazdrość, nienawiść, a czasem pragnienie zemsty.
Czy weneckie prawo stanie po stronie Shylocka i Antonio będzie zmuszony dopełnić warunków umowy? Czy Bassanio okaże się prawdziwym przyjacielem Antonia? Czy będzie w stanie mu pomoc w najbardziej dramatycznym momencie jego życia? Wygląda na to, że przeznaczenie Antonia zbliża się nieuchronnie...

 

Oglądając ten film, nie tylko doceniasz piękno poezji Szekspira, ale masz okazję zobaczyć poważną i głęboką dyskusję nad ludzkim fanatyzmem.
Washington Post

 

(...) Piękne zdjęcia, wspaniałe stroje i zapierająca dech scenografia. Znakomita muzyka i przede wszystkim gra aktorska tworzą widowisko pierwszej wielkości. Pacino jest po prostu genialny.
Torne, forum filmowe www.filmweb.pl
Kupiec Wenecki Michaela Radforda to nowatorski, błyskotliwy i bezpretensjonalny film, który dzięki znakomitej roli Ala Pacino zdołał się wznieść ponad typowe podejście do sztuk Szekspira.

UK Guardian

 

Produkcja: USA/ Włochy [131 min.]
Reżyseria, scenografia: Michael Radford
Obsada: Al. Pacino, Joseph Fiennes, Jeremy Irons
Muzyka: Jocelyn Pook
Gatunek: dramat
Cena: 10 zł. 8 zł (zbiorowy)
Rezerwacja: (55) 611 20 68, rezerwacja on-line (kliknij)

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna