Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zapraszamy (wirtualnie) na wystawę „KINGSAJZ” | Daniel Stachula

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Rytm to jest to! (31.08 - 7.09.2006)

2006-08-30,

Kategoria : Filmy

Film ten obejrzało w Niemczech ponad 500 tysięcy widzów. Jest on zdobywcą licznych nagród w tym m.in. Nagrody Niemieckiej Akademii Filmowej (GERMAN FILM AWARD) za najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy montaż.


Film przedstawia pierwszy wielki projekt edukacyjny Orkiestry Filharmonii Berlińskiej, pod batutą Sir Simona Rattle'a. Członkowie orkiestry odważyli się wyjść z wieży z kości słoniowej wysokiej kultury i poznać dzielnice marginesu, dla dobra dwustu pięćdziesięciu młodych osób. Ich podopieczni nie znali muzyki klasycznej, ale po żmudnych i emocjonujących przygotowaniach, zatańczyli „Święto wiosny" Strawińskiego.
Premiera baletu „Święto wiosny" Igora Strawińskiego w paryskim Theatre des Champs Elysees w 1913 roku, stała się jednym z największych skandali w historii muzyki. 90 lat później, orkiestra Filharmonii Berlińskiej wykorzystała przełomowe dzieło Strawińskiego w wyjątkowo ambitnym dalekosiężnym projekcie edukacyjnym. Pod kierownictwem grupy artystów z orkiestry Filharmonii Berlińskiej, grupa dwustu pięćdziesięciu młodych osób z całego Berlina przez kilka tygodni przygotowywała się intensywnie do wystawienia baletu „Święto wiosny". 28 stycznia 2003 roku rezultat ich wspólnej pracy został zaprezentowany na Arenie w dzielnicy Treptow zachwyconej publiczności liczącej 2500 osób.
Oczami trójki młodych bohaterów obserwujemy realizację projektu, jego wzloty i upadki, chwile zwątpienia i entuzjazmu, niepewność i odzyskiwanie wiary w siebie. To pasjonująca podróż przez nowe, niewyobrażalne światy ujawniająca zaskakujące aspekty osobowości bohaterów. Jest to zarazem początek nowej ery, w której orkiestra bez obaw wychodzi zza złotych murów filharmonii, by poznać inne, mroczniejsze regiony społeczeństwa. Warsztaty rejestrowano na czterech ścieżkach, w systemie 6.1 surround. Fragmenty zagrane przez orkiestrę Filharmonii Berlińskiej i ścieżkę dźwiękową filmu nagrano w systemie 5.1 surround. Dźwięk zmiksowany systemem Dolby Digital brzmi jak w sali koncertowej.

 

Muzyka jest jak powietrze, bez niej się nie da żyć. Film pokazuje
jej działanie terapeutyczne. To, jak pobudza, a jednocześnie
uspakaja. Eliminuje złe emocje, a wyzwala wrażliwość,
kreatywność i przede wszystkim zadowolenie. Widziałam na
twarzach tej młodzieży spełnienie i gotowość by pofrunąć dalej.

Urszula Dudziak

 

Edukacja to jest za małe słowo, to jest przeistoczenie. Coś niezwykle
wartościowego. Siedem plusów za to przedsięwzięcie".

Jerzy Maksymiuk

 

Ta muzyka jest dla wszystkich, nie tylko dla biznesmenów
w średnim wieku i ich żon.

Sir Simon Rattle

 

Tytuł oryginalny: Rhytm is it!
Produkcja: Niemcy, 2004 [100 min.]
Reżyseria: Thomas Grube, Enrique Sanchez Lansch
Obsada: Simon Rattle, Royston Maldoom, Susannah Broughton
Oficjalna strona filmu: www.rhythmisit.com
Cena biletu: 10 zł
Rezerwacja miejsc: 0-55 611-20-68, rezerwacja on-line (kliknij)

 

Autor: mb

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna