Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w marcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Uciekinierzy i wielki bieg

2006-12-12,

Kategoria : Filmy

Trwa Przegląd Filmowy "Co TY wiesz o PRL?" organizowany przez elbląski „Światowid" i Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.


     Program tego przeglądu ma pozwolić poznać najlepsze polskie filmy drugiej połowy XX wieku i umożliwić zrozumienie najnowszej historii naszego kraju, ponieważ to nie tylko projekcje filmów, ale także prelekcje naukowców z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, którzy wyjaśniają tło historyczne fabuły filmowej.
     W najbliższy czwartek odbędzie się drugie spotkanie cyklu. O godz. 17.00 w Galerii Nobilis w „Światowidzie" otwarta zostanie wystawa "Uciekinierzy z PRL -u", a o godz. 17.30 rozpocznie się projekcja filmu „Wielki Bieg" w reż. Jerzego Domaradzkiego.
     Zatrzymany na pięć lat przez cenzurę film ukazuje mechanizm wielkiej manipulacji, jaką był „świat przedstawień" lat stalinowskich - naginanie rzeczywistości do celów doraźnej polityki i fasadowej propagandy. Kulisy odświętnych dekoracji skrywają kłamstwo, fałsz i niegodziwość. Obraz ten był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. „Srebrne Lwy Gdańskie" dla Domaradzkiego za reżyserię w kategorii filmu telewizyjnego oraz „Brązowe Lwy Gdańskie" dla K. Pieczyńskiego za pierwszoplanową rolę męską na FPFF w Gdańsku w 1986 r., a także nagrodę FIPRESCI na MFF w Montrealu w 1987 r.
     Kolejna projekcja w ramach cyklu odbędzie się 25 stycznia 2007 roku, a będzie to najżywiej komentowany film podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1996 - obraz Filipa Bajona „Poznań 56".

 

Terminy spotkań:
08 luty - „Skarga" reż. J. Wójcik
22 marzec - „Niebieskie jak Morze Czarne" reż. Jerzy Ziarnik
26 kwietnia - „Kontrakt" reż. Krzysztof Zanussi
24 maj - „Stan strachu" reż. Janusz Kijowski
14 czerwiec - „Ostatni dzwonek" reż. M. Łazarkiewicz

 

Dofinansowano ze środków Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra".

 

 

Autor: J.Kozłowska-Dyrla

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna