Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Klub Aktywnego Seniora w lutym

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Wiatr buszujący w jęczmieniu

2006-12-29,

Kategoria : Filmy

Od 5 do 11. stycznia 2007 roku w „Światowidzie" zobaczyć będzie można laureata Złotej Palmy w Cannes 2006, film Kena Loacha „Wiatr buszujący w jęczmieniu".

 

     Tym razem reżyser pokazuje historię dwóch braci, którzy w imię wielkich idei i walki o równość i sprawiedliwość zostają zmuszeni, żeby stanąć przeciwko sobie. Damian porzuca karierę i w ślad za bratem wstępuje do partyzantki IRA. Jako lekarz będzie musiał zabijać ludzi, kiedy jednak go dokona tego wyboru będzie gotów bronić sprawy aż do śmierci. W Teddym, pozornie milczącym i zamkniętym w sobie, wszyscy widzą przywódcę. Władza, którą mu powierzono utwierdza go w słuszności przekonań. Jest realistą, wierzącym w kompromis, a nie romantykiem gotowym umierać za idee. Film to próba rozliczenia się z przeszłością i hołd złożony uczestnikom walk o niepodległość Irlandii ukazany w sposób nadzwyczajny, prosty i wyrazisty.
     Irlandia, 1920 rok: robotnicy z pól i wiosek jednoczą się by utworzyć ochotnicze oddziały partyzanckie, które mają zmierzyć się z bezwzględnymi jednostkami "Black and Tan", wysyłanymi z Anglii w celu powstrzymania irlandzkiej próby odzyskania niepodległości.
Damien (Cilian Murphy), kierowany głębokim poczuciem obowiązku i miłości do ojczyzny, porzuca swoją rozwijająca się karierę lekarską i dołącza do swojego brata, Teddy'ego (Padraic Delaney), w niebezpiecznej i pełnej przemocy walce o wolność.
     Kiedy odważna strategia bojowników o wolność doprowadza Brytyjczyków do kryzysu, obie strony zgadzają się na układ, aby zakończyć wreszcie ten rozlew krwi. Mimo ewidentnej wygranej, wśród Irlandczyków wybucha wojna domowa. Rodziny, które walczyły ze sobą ramię w ramię, znajdują się po dwóch przeciwnych stronach konfliktu jako zaprzysięgli wrogowie, wystawiając swoją lojalność na ostateczną próbę.

 

Autor: Barbara Jungnikiel

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna