Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Wakacyjne warsztaty w Kadynach "Ortografia z uśmiechem"

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

SuperŚwiatowidy dla Janiny Traczykówny i Jana Kobuszewskiego

2015-05-20,

Kategoria : Inne

Janina Traczykówna i Jan Kobuszewski zostali laureatami SuperŚwiatowidów – Nagrody Specjalnej I edycji Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych. Nagrody wręczyli Bogusław Piwowar, członek Zarządu Telewizji Polskiej oraz Jacek Protas, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Festiwalu. Uroczystość odbyła się 20 maja w siedzibie Telewizji Polskiej.

Dokładnie 50 lat temu Telewizja Polska rozpoczęła emisję pierwszego polskiego serialu – „Barbara i Jan” w reżyserii Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika z Janiną Traczykówną i Janem Kobuszewskim w rolach głównych. Organizatorzy I edycji Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych postanowili w szczególny sposób docenić tych, którzy byli pionierami niezwykle popularnego gatunku filmowego, jakim jest serial telewizyjny.

Ona była Barbarą, on – Janem. Dzisiaj (20 maja) Janina Traczykówna i Jan Kobuszewski powrócili wspomnieniami do czasów, gdy spotykali się na planie filmowym. Miejsce spotkania też było szczególne – siedziba Telewizji Polskiej. Powód – równie ważny. Przedstawiciele Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, organizatorzy I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych, wyróżnili pierwszych aktorów serialowych. Bohaterom zostały wręczone Nagrody Specjalne Festiwalu – „SuperŚwiatowidy”.

Więcej gwiazd znanych ze szklanego ekranu, będzie można spotkać w Elblągu. W dniach 19 - 21 czerwca br. odbędzie się tam I Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych.

- Niemalże od początku istnienia „Światowida” działa u nas kino. Zawsze chcieliśmy zorganizować wydarzenie związane z filmem, nie jest więc przypadkiem, że to właśnie w tym roku po raz pierwszy zostanie zorganizowany Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Przez trzy dni przypomniane zostaną m.in. kultowe seriale Telewizji Polskiej. Przed ich projekcją będzie można obejrzeć krótkie filmy z cyklu „Kulisy seriali”, widzowie będą mogli także wybrać Serial Wszech Czasów oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym.

- Najważniejsza część Festiwalu, to konkurs – mówi Bogumił Osiński, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu. – Uważam, że udało nam się zaprosić do jury wspaniałych profesjonalistów: Ewę Braun, Henryka Kuźniaka, Radosława Piwowarskiego, Zdzisława Pietrasika i Piotra Szwedesa. To oni zdecydują o tym, komu przypadną Złote i Srebrne Światowidy – Nagrody Aktorskie przyznawane w dwóch kategoriach: kobiecej i męskiej. Pokazom konkursowym towarzyszyć będą spotkania publiczności z gwiazdami seriali i ekipami twórców. TVP1 i TVP2 wytypowały do konkursu  po pięć seriali. O festiwalowe trofea będą walczyły: „Komisarz Alex”, „Dom nad rozlewiskiem”, „Blondynka”, „Ojciec Mateusz”, „Ranczo”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Głęboka woda”, „Czas honoru” oraz „O mnie się nie martw”.

Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej Gali w niedzielę 21 czerwca. Dowiemy się, który z konkursowych seriali zdobył największe uznanie festiwalowej publiczności. Całość zakończy koncert zatytułowany „Piosenki z ekranu” przygotowany według scenariusza i w reżyserii Jerzego Satanowskiego. Wśród wykonawców zobaczymy m.in. Katarzynę Żak i Mirosława Bakę.

Transmisja Gali na antenie TVP Seriale w niedzielę 21 czerwca. 

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Współorganizatorem: Telewizja Polska SA. Organizatorzy do współpracy zaprosili również Miasto Elbląg.

Honorowy patronat nad  Festiwalem objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Sponsorem Głównym Festiwalu jest  Grupa LOTOS S.A.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna