Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w marcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kompozycje 2009

2009-10-20,

Kategoria : Konkursy

Wczoraj, 19 października, został rozstrzygnięty IV Konkurs Plastyczny „KOMPOZYCJE 2009" . Do CSE „Światowid" nadesłano 215 prac, wykonanych w technikach grafiki, malarstwa oraz batiku.


Wśród prac przeważała jednak grafika.

 

- W tej metodzie plastycznej nadeszły prace wykonane w ciekawych technikach suchej igły, akwaforty i akwatinty, miękkiego werniksu - mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz, organizator konkursu. Kolografia, litografia, przepiękne linoryty, oraz monotypie są to techniki, które wymagają dużego nakładu pracy, to rysunki wykonane piórkiem i tuszem.

 

W kategorii malarstwa nadesłano prace olejne, akrylowe i akwarele, batiki zaś woskowe i na jedwabiu.

 

-Temat kompozycji jest bardzo szeroki, przeważają prace o tematyce ilustracyjnej. Wydaje się, że wiele z nich ma swoje inspiracje w legendach i baśniach - dodaje Ewa Bednarska - Siwilewicz.

 

Prace nadesłane zostały z całej Polski - ze szkół plastycznych i ogólnokształcących, gimnazjów oraz ośrodków kultury, przyszły również z Federacji Rosyjskiej.

 

Jury, w składzie: Edyta Siwek - artysta plastyk, Helena Wojciechowska - etnolog i plastyk CSE „Światowid", Marta Karaś - historyk sztuki w Galerii El oraz artysta plastyk Muzeum Archeologicznego w Elblągu - Andrzej Szlemiński, wybrało najlepsze dzieła, choć - jak powiedziała Marta Karaś - prace prezentowały wysoki poziom, a wybór był naprawdę trudny.

 

- Dla mnie to pierwszy raz kiedy zaproszono mnie do oceny takich prac. Różne metody i techniki wymagają aby ustalić kryteria, według których wybrać te najlepsze. Ja z jednej strony oceniałam warsztat, z drugiej pomysł. Niektóre z nich były niezwykle zaskakujące - stwierdziła Helena Wojciechowska z CSE „Światowid".

 

Pierwsze miejsca w grafice zdobyli: Anna Proć z Jarosławia, Marcelina Sokól z Dąbrowy Górniczej, Bondar Jekaterina z Rosji, Bartłomiej Szpera z Bydgoszczy, drugie: Karolina Michałek z Bydgoszczy, Paulina Sołtyszewska z Bydgoszczy, Marzena Zając z Dąbrowy Górniczej, Kaja Utkowska z Dąbrowy Górniczej, Joanna Balik z Jarosławia, Anna Stołp z Chojnic, Polozun Kristina z Rosji. Trzecie miejsce: Agnieszka Jakubowska z Dąbrowy Górniczej, Blanka Kurek z Elbląga, Anna Krząkała z Rybnika. Wyróżnienia: Agnieszka Dolska z Bydgoszczy, Biełych Masza z Rosji, Alicja Remer z Chojnic.

 

Zwycięzcami w batiku są: Janina Spisak z Koszalina, Zofia Pater z Elbląga, Kamila Patyna z Radomia, drugie miejsce: Aurelia Stołowska z Elbląga, Ewa Miros z Elbląga, Maria Szczepańska z Elbląga, Magdalena Kowalska z Radomia, Marta Kornaga z Dęblina. Trzecie miejsce: Emilia Kalawińska z Radomia, Weronika Banasińska z Radomia, Anna Pietrzniak z Elbląga. Wyróżnienia otrzymali: Michał Sprawka z Dęblina, Izabela Nguyen Ha ZSP z Radomia, Koziel Roksana z Radomia.

 

W malarstwie zwyciężyli: Błażej Teliński z Koszalina i Miriam Stołowska z Gronowa Górnego. Drugie miejsce zajęli: Natalia Skoczylas z Koszalina, Marlena Selin z Gronowa Górnego. Trzecie miejsce: Katarzyna Różańska z Elbląga, Aleksandra Kowalska z Gronowa Górnego. Wyróżnienia otrzymali: Halina Sołtys z Elbląga, Wojtek Pinkiewicz z Gronowa Górnego, Adrian Sobieraj z Koszalina.

 

Uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się w Galerii „Nobilis" w dniu 21 października o godz. 16.00. Tego też dnia, w godz. 11.00 - 13.00, odbędą się warsztaty batiku, grafiki oraz malarstwa dla młodzieży, a także konkurs plastyczny pt.: „Kompozycje własne", który będzie miał miejsce w godz. 13.00 - 15.00 w holu głównym CSE.

 

O godzinie 17.00, w sali kameralnej kina, planowany jest wykład z historii sztuki. Poprowadzi go Filip Gawliński, jego tematem będzie: „Tęsknota za pięknem, czyli dzieje sztuki jako dzieje malejącej wrażliwości".

 

Konkurs KOMPOZYCJE odbywa się w ramach projektu „POMOSTY - Europejskie Spotkania Młodzieży Artystycznie Uzdolnionej" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna