Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w marcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Przenieśli się do świata Harrego Pottera

2008-11-18,

Kategoria : Konkursy

W miniony weekend 15 niewidomych i niedowidzących finalistów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego pn. „Gdybym był czarodziejem” wzięło w programie „Poszukiwanie kamienia filozoficznego”, podczas którego wyłonieni zostali ostateczni zwycięzcy konkursu. Wszystkie prace nagrywane były w profesjonalnym studiu radiowym.  


Ogólnopolski konkurs literacki pn. „Gdybym był czarodziejem” realizowany był w ramach projektu „Poszukiwanie Kamienia Filozoficznego - wyprawa dzieci niewidzących do świata literatury. Projekt ten stanowi kontynuację elbląskich spotkań dzieci niewidomych z literaturą, który zainaugurowano w roku 2007 projektem "Cała naprzód ku nowej przygodzie".  

 

Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci niewidzących i niedowidzących oraz prezentacja nowoczesnych technik umożliwiających kontakt osób niewidzących z literaturą oraz innymi dziedzinami sztuki. Projekt ten ma na celu także inspirowanie dzieci niewidomych do rozwoju własnej twórczości literackiej oraz integrację z rówieśnikami z całej Polski.

 

Przez cztery dni 15 finalistów ogólnopolskiego konkursu literackiego przeniosło się do świata Harrego Pottera.

 

Dom Gryffindor

Pierwszego dnia uczestnicy wzięli udział w warsztatach integracyjnych, które stworzyły im możliwość wymiany doświadczeń oraz opowiedzenia o swoich radosnych, ale i trudnych chwilach. Kolejnym elementem programu było uczestnictwo w warsztatach muzycznych.

 

Dom Huffepuff

Drugiego dnia finaliści obejrzeli spektakl „Niewidzialni” w wykonaniu Teatru K3 z Białegostoku oraz wzięli udział w zajęciach z bajkopisarką Wiolettą Piasecką. Po południu zaś nagrywali swoje utwory konkursowe w profesjonalnym studiu radiowym. Na zakończenie Marlena Szwemińska zapoznała ich z legendami o Elblągu.

 

Dom Slytherin

Atrakcją kolejnego dnia pobytu w Elblągu był wyjazd nad morze. Po powrocie niewidomi i niedowidzący uczestnicy projektu udali się na warsztaty filozoficzne oraz ceramiczne. O godz. 18:00 w Galerii Nobilis centrum kultury „Światowid” wszyscy finaliści odczytali swoje prace konkursowe, po czym jury udało się na obrady i wyłoniło ostatecznych zwycięzców w dwóch kategoriach: proza i poezja.

 

Dom Ravenclaw

Ostatniego dnia finaliści konkursu wybrali się do elbląskiego Muzeum Archeologiczno – Historycznego, gdzie wzięli udział w warsztatach archeologicznych pn. „Oswajanie Ciemności”. Na zakończenie tajemniczej przygody organizatorzy przygotowali dla uczestników projekcję filmu z audiodeskrypcją „Harry Potter i kamień filozoficzny”.

 

A oto ostatecznie zwycięzcy konkursu literackiego pn. „Gdybym był czarodziejem”.


Zwycięzcy w kategorii poezja:
I miejsce Marek Młynarczyk
II miejsce Olga Jędrysiak
III miejsce Dorota Wieczorek

 

Wyróżnienia:
Kaja Grzesiak
Monika Mroczek

 

 

Zwycięzcy w kategorii proza:
I miejsce Kacper Piotrowski
II miejsce Dominika Kuchnia
III miejsce  Ola Lisiecka i Paweł Juźwik

 

Wyróżnienia:
Kornelia Moszczyńska
Mateusz  Dąbrowski
Patrycja Litewka
Ewa Kolasa
Klaudia Nowak
Anita Murdza

 

Projekt „Poszukiwanie kamienia filozoficznego - wyprawa dzieci niewidzących do świata literatury zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna