Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

ARTystyczne czwARTki | Kwestia koloru

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Żeby elbląscy seniorzy stali się widzialni

2019-09-30,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Hiszpanie wiedzą, jak korzystać z wieloletnich doświadczeń zawodowych (ale nie tylko) swoich seniorów. Tak, żeby po przejściu na emeryturę wciąż mogli czuć się potrzebni. Tego, jak to robić, uczyli edukatorów z Elbląga i regionu. Było to międzynarodowe szkolenie, które odbyło się w dniach od 23 do 26 września w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu w ramach erazmusowego projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów”. 

CSE „Światowid” w Elblągu, odpowiadając na potrzeby seniorów, przygotowuje się do utworzenia sieci wolontariatu senioralnego w Elblągu. 

– Krok po kroku zmierzamy do tego, żeby nauczyć siebie oraz naszych lokalnych seniorów aktywności, jaka jest standardem w krajach, które są partnerami naszego projektu  –  mówi Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Kiedy Hiszpan kończy życie zawodowe, wie, że dom lub działka nie są jedynymi dla niego dostępnymi formami spędzania czasu. Jedną z nich jest wolontariat, w którym specjalizuje się stowarzyszenie AIFED z Granady. Przedstawiciele tego stowarzyszenia szkolili edukatorów z naszego regionu. 

- Na wolontariacie seniorów korzysta całe społeczeństwo – wyjaśniała Maria Jose Martinez Gonz-Outze stowarzyszenia AIFED, które od ponad dwudziestu pięciu lat angażuje seniorów w wolontariat. – Dzięki tej formie aktywności, seniorzy nie czują się odstawieni na boczny tor. Młodsze pokolenia z kolei czerpią z ich wiedzy i doświadczenia. Dla takiego wolontariusza zapłatą jest satysfakcja i poczucie, że jest potrzebny – tłumaczyła Maria. 

Wolontariat w Hiszpanii niejedno ma imię. Może to być forma współpracy mentorskiej, opartej na relacji uczeń-mistrz, gdzie senior angażuje się w konkretny projekt. Wówczas wolontariusz swoje doświadczenie, na przykład z zakresu zarządzania, przekazuje młodszym pokoleniom. 

- Wszystko jest zależne od chęci i potrzeb seniora – mówiła Maria Jose Martinez Gonz-Outze. - Wolontariatem może być także cykl comiesięcznych wykładów, przygotowanie jakiegoś projektu albo opiekowanie się dzieckiem. 

W międzynarodowym szkoleniu, na zaproszenie CSE „Światowid”, wzięli udział także edukatorzy spoza „Światowida”. 

- Bardzo zaciekawiło mnie doświadczenie Hiszpanów z angażowania seniorów w wolontariat – mówi Barbara Stanny, specjalista ds. seniorów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. – To szkolenie w międzynarodowym gronie dało mi inspirację do dalszej pracy.

Liderem projektu pn. „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest CSE „Światowid” w Elblągu.

Projekt polega na wymianie dobrych praktyk „Światowida” we współpracy z instytucjami z trzech krajów — Hiszpanii, Włoch i Niemiec.

Partnerzy: Asociación de Innovación, Formación y Empleo para el Desarrollo sostenible, Hiszpania 
- EURO-NET, Włochy 
- International Exchanges Berlin Molinari & Benedetti GbR, Niemcy

Relacja fotograficzna z tego wydarzenia dostępna jest tutaj.

Projekt „Elbląscy edukatorzy dla seniorów” jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna