Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zapraszamy (wirtualnie) na wystawę „KINGSAJZ” | Daniel Stachula

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Plener plastyczny „Kadyny-wioska sztuki”

2019-07-02,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Cyjanotypia, malarstwo, ceramika, twórcza atmosfera i wypiek chleba to tylko niektóre atrakcje, które znajdują się w planie 13 edycji Pleneru Plastycznego „Kadyny – wioska sztuki”. Plener odbędzie się w dniach 2–6.07.2019 r. w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna oraz  malarstwo plenerowo-historyczne. Uczestnicy wykonają prace inspirowane charakterystycznymi wzorami naczyń i majoliki kadyńskiej, które mają korzenie w stylu secesji i art deco. Zajęcia będą odbywać się w świetlicy w Kadynach oraz w unikatowej przestrzeni architektury i historii samej miejscowości, w otoczeniu przyrody. W plenerze weźmie udział młodzież z Kadyn i województwa warmińsko-mazurskiego oraz doświadczeni artyści związani z ceramiką i malarstwem. Dla dzieci i młodzieży z Kadyn zostanie poprowadzony warsztat z technik malarstwa kreatywnego i monotypii.

Warsztaty ceramiczne, malarskie oraz cyjanotypii w kadyńskiej świetlicy poprowadzą profesjonaliści – instruktorzy i nauczyciele akademiccy. Robert Lipka oraz Małgorzata Szram-Lipka, a także Ewa Bednarska-Siwilewicz i Paula Załuska - instruktorki z CSE „Światowid." Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów, zostanie wypalona w piecu do raku, która odznacza się niezwykłymi efektami szkliwienia w atmosferze redukcyjnej. Pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym, tradycyjnym piecu chlebowym. Plener zakończy uroczysty wernisaż w piątek 5 lipca. Podczas wernisażu będzie można zobaczyć wszystkie stworzone prace oraz skosztować chleba przygotowanego przez dzieci.

W trakcie pleneru część działań dedykowanych będzie cyjanotypii. Jest to jedna ze szlachetnych technik fotografii. Polega na naświetlaniu stykowym, a po wywołaniu wybarwia się na odcienie błękitu pruskiego. Ta technika jest wykorzystywana na wiele sposobów, zarówno do tworzenia wielkoformatowych prac, jak i do robienia miniatur, które w zestawieniu mogą składać się na książkę artystyczną, legendę lub zielnik.

- Plener jest elementem projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej”, w ramach którego odbędą się także warsztaty artystyczne oraz ogólnopolski konkurs plastyczny – mówi Magdalena Czarnocka-Kaptur, organizator. – Zależy nam na upowszechnianiu wśród mieszkańców naszego regionu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur.

Program pleneru:

2 lipiec - od godz. 11.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty tworzenia prac w technice kalki ceramicznej.

3 lipiec - od godz. 10.00 do 13.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty z technik malarstwa kreatywnego.

4 lipiec – od godz. 10.00 – 13.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypału ceramiki w technice raku.

5 lipiec – od godz. 10.00 w świetlicy Kadyna, warsztaty wypiekania chleba w piecu glinianym. O godz. 18.00 wernisaż poplenerowy.

Organizatorzy:

Stowarzyszenie „Jantar"  i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu

Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna