Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Pokadyńskie dzieła

2009-09-11,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Efekty pracy uczestników pleneru artystycznego, jaki odbył się w pierwszych dniach lipca w Kadynach, zobaczyć można na poplenerowej wystawie. Jej otwarcie nastąpiło w piątek, 11 września o godz. 18.00 w Galerii Nobilis. Zobacz galerię zdjęć.

  Centrum „Światowid" oraz Stowarzyszenie „Jantar" zorganizowali w lipcu warsztaty z zakresu ceramiki, batiku, malarstwa i fotografii. W plenerze pn. „Kadyny - wioska sztuki" udział wzięła uzdolniona artystycznie młodzież z Polski i Rosji, która pracowała pod okiem specjalistów z Gdańska, Zakopanego i Elbląga.

 

Jak zauważyła jedna z prowadzących warsztaty, Grażyna Bielska - Kozakiewicz, podczas pleneru panowała atmosfera niesamowitego skupienia i twórczej pracy młodzieży.

 

- Uczestnicy zamieniali swój czas na prace malarskie, formy i rzeźby ceramiczne oraz rysunki piórkiem, a także prace w technice batiku zawierając we wszystkich swoją spontaniczność i wrażliwość - mówi.

 

Ewa Bednarska - Siwilewicz dodaje też, że niewiele jest plenerów przeznaczonych dla tej grupy wiekowej.

 

- Na większości z nich dobiera się uczestników pod kątem umiejętności, bada się ich poziom artystyczny - stwierdza. - Tu młodzież miała możliwość uczenia się od osób doświadczonych, rozwijania zdolności artystycznych, a w przypadku osób początkujących - rozpoczęcia nauki.

 

To pierwszy plener z hasłem przewodnim, który brzmiał „Człowiek, zwierze, roślina". W odpowiedzi na zadany temat powstało 70 prac ceramicznych, z czego 4 prace nie wytrzymały próby ognia i rozpadły się w piecu...

 

- Przyczyną takiego rozpadania się prac jest resztka zamkniętego powietrza w ścianie ceramicznej formy lub margiel czyli tzw. obce ciało, o które nie trudno biorąc pod uwagę obecny wszędzie piasek plaży - wyjaśnia Ewa Bednarska-Siwilewicz .

 

Tematem prac malarskich był pejzaż Kadyn - tu powstało 20 obrazów olejnych, 15 obrazów wykonanych w technice akrylowej oraz 20 rysunków piórkiem i tuszem.

 

Osobną kategorią była fotografia. Tutaj młodzież już sama szukała sobie tematu oraz artystycznego wyrazu swoich zdjęć, a podsumowaniem tego działania była korekta pana Piotra Kajmera, który przekazał młodzieży wiele cennych uwag dotyczących kompozycji zajęcia, światła, odpowiedniego kadrowania, a przede wszystkim ciągłego poszukiwania.

 

- Praca twórcza w otoczeniu niezwykłej przyrody sprzyja poszukiwaniom artystycznym, wypracowaniu indywidualnych środków artystycznych - dodają organizatorzy.

 

Podczas pleneru dostępne były bez ograniczeń wszystkie materiały plastyczne. Malownicze położenie i bliskość dzikiej przyrody parku krajobrazowego powoduje, że plener jest również wyjątkową formą letniego wypoczynku. Cały czas, od rana do wieczora, poświęcony był pracy w glinie i malowaniu, a także korektom i rozmowom o sztuce. W chwilach relaksu od pracy twórczej młodzież pływała łodzią, czy uczestniczyła w koncercie muzyków w klasztorze Franciszkanów.

- Jak co roku zaprosiliśmy też do Kadyn dziennikarzy, których prace także zostaną pokazane na wystawie - dodaje Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik „Światowida".

 

Wystawa otwarta została w Galerii Nobilis, ale oglądać ją można również na holu głównym - tam znajduje się stelaż ze zdjęciami wykonanymi przez uczestników warsztatów z fotografii cyfrowej.

 W naszej galerii znajdą Państwo zdjęcia z wernisażu

Niebawem też, na stronie portalu www.eswiatowid.pl pojawi się materiał telewizyjny.


Zadanie dofinansowane zostało ze środków Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 

 

Autor:  J.Kozłowska-Dyrla

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna