Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

W kuźni talentów

2009-06-23,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

W okresie wakacji Stowarzyszenie „Jantar" i elbląskie centrum kultury „Światowid" organizują dla uzdolnionej artystycznie młodzieży oraz osób dorosłych plener artystyczny „Kadyny - wioska sztuki".


      Plener odbędzie się w dniach 30 czerwca - 4 lipca. W programie znalazły się warsztaty prowadzone przez specjalistów z zakresu ceramiki, malarstwa, batiku i fotografii.
Przed wojną Kadyny znane były z pięknych wyrobów majolikowych misternie zdobionych kafli i innych dzieł ceramicznych pochodzących z Kadyńskiej wytworni majoliki. Nazwa Kadyny umieszczona na wytworach artystycznych znana była w wielu krajach, o czym świadczyły zamówienia na dzieła napływające z całego świata. Mimo tych sukcesów działalność kadyńskiego zakładu po wielu latach zamarła.
Organizatorzy i uczestnicy pleneru chcą wskrzesić tradycje twórczej pracy w przepięknej scenerii tego miejsca.

 

- Nazwa miejscowości Kadyny wiąże się z legendą o księżniczce pruskiej, która założyła gród i była panią otaczających go włości - mówi Ewa Bednarska - Siwilewicz, instruktor ceramiki w CKiWM „Światowid". - Do dzisiaj Kadyny są bardzo ciekawą pod względem historycznym i zabytkowym miejscowością położoną u stóp Wysoczyzny Elbląskiej nad Zalewem Wiślanym.

 

Do Kadyn, na Plażę Srebrna Riwiera należącą do Hotelu Srebrny Dzwon, przyjedzie uzdolniona artystycznie młodzież oraz osoby dorosłe z Warszawy, Zakopanego, Zduńskiej Woli, Luzina, Gdańska oraz Elbląga. W plenerze udział wezmą również młodzi Rosjanie z Kaliningradu.

 

Tematem prac będzie „człowiek, zwierzę, roślina" - słowem wszystko, co jest dla człowieka użyteczne i piękne, przedstawione w kompozycji figuratywnej lub w formie motywu zdobienia.

 

- Zapraszamy do odwiedzenia Kadyn i przyjrzenia się interesującej twórczości młodych artystów - dodaje Magdalena Czarnocka, organizatorka.- Wykonane na plenerze prace mieszkańcy Elbląga i okolic będą mogli podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie poplenerowej, jaka otwarta zostanie we wrześniu w Galerii Nobilis w Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" w Elblągu.

 

Organizatorami pleneru są Stowarzyszenie „Jantar" i Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Autor: J.Kozłowska-Dyrla

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna