Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Warsztaty: W 5 dni dookoła świata

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Warsztaty „Dźwiękograjki”

2019-06-12,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Już 12 czerwca odbędzie się kolejne działanie w ramach projektu „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej”, tym razem w Szkole Podstawowej im. 106 Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Pogrodziu. Podczas warsztatów „Dźwiękograjki” dzieci i młodzież wykonają instrumenty w glinie.

Tematem przewodnim będzie dźwięk, który można  wydobyć z kawałka odpowiednio uformowanej gliny. Glina doskonale sprawdza się w tworzeniu instrumentów, ponieważ  lepiąc z niej kształt okaryny lub gwizdka, cały czas poszukuje się odpowiedniego dźwięku. Tworząc  muzyczną serię okaryn, gwizdków i grzechotek ceramicznych, uczestnicy nauczą się odpowiedniego konstruowania ogólnego kształtu instrumentu oraz formy  ustnika. Okaryna ceramiczna to instrument zakorzeniony w polskiej kulturze ludowej. Kojarzy się z naturą, ponieważ wiernie oddaje dźwięki głosów ptaków.

Projekt w ramach, którego odbędą się warsztaty w Pogrodziu i innych miejscowościach naszego regionu pn. „W zasięgu ręki – o sztuce dalekiej i bliskiej” jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu. Organizatorami są Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Pogrodzie jest wioską o bogatej historii, jest jedną z najstarszych miejscowości Wysoczyzny Elbląskiej. Obecnie stała się wioską dzieci, od lat odbywają się tam spotkania rodzinne i zajęcia muzyczne z klekotkami dla dzieci. Seria ceramicznych, autorskich instrumentów stanie się dodatkową atrakcją muzyczną i  propozycją edukacyjną na kolejne lata.


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna