Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Ferie zimowe w Światowidzie

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Święto tańca

2006-09-12,

Kategoria : Taniec

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca "Baltic Cup" będzie jego siódmą edycją, warto więc przypomnieć historię tego przedsięwzięcia...

 

W roku 2000, w uznaniu zasług dla rozwoju światowego ruchu tanecznego, International Dance Sport Federation przyznała Elbląskiemu Klubowi Tańca "Jantar" prawo organizacji Międzynarodowego Festiwalu Tańca "Baltic Cup". Pierwszym poważnym tanecznym przedsięwzięciem na skalę międzynarodową była dla nas organizacja Mistrzostw Świata Formacji Standardowych w Elblągu w 1999 r., których przygotowanie przypadło nam w udziale także i w ubiegłym roku.
Pomysłodawcą "Baltic Cup" był Tor Floysvik z Norwegii, który skupił wokół tej idei partnerów z Polski, Szwecji i Litwy. Festiwal i jego tancerzy gościły Elbląg, Kowno i Goeteborg. Jak więc widać gospodarzem pierwszego Pucharu Bałtyku był Elbląg. I Festiwal już w Elblągu pozostał, wpisując się na stałe w taneczny kalendarz.
„Baltic Cup" to największy w naszym rejonie międzynarodowy festiwal tańca. Każdego roku w rozgrywkach udział bierze ponad 1000 tancerzy z kilkunastu krajów Europy: Litwy, Szwecji, Rosji, Estonii, Norwegii, Łotwy, Włoch, Białorusi, Polski i in., a ocenia ich międzynarodowa komisja sędziowska złożona z ekspertów z całej Europy. Podczas imprezy rozgrywane są również dwa rankingowe turnieje: IDSF Open Latin oraz IDSF International Open Standard. Imprez o podobnej randze w ciągu roku odbywa się w naszym kraju zaledwie kilka, ponieważ zgodnie z postanowieniami Międzynarodowej Federacji Tańca Sportowego /IDSF/ tego typu przedsięwzięcia /turnieje IDSF International/ odbywać mogą się 2 razy dla tańców latynoamerykańskich oraz 2 razy dla tańców standardowych.
Z roku na rok dążymy do tego, by nasze przedsięwzięcie nie ograniczało się jedynie to turniejowych zmagań, dlatego program turnieju każdorazowo uświetniają gościnne występy gwiazd tańca. W Elblągu podziwiać można było m.in. siedemnastokrotnych Mistrzów Świata w Tańcach Standardowych Marcusa i Karen Hilton z Wielkiej Brytanii, Formację Standardową "Jantar" z Elbląga - II wicemistrzów świata z roku 2005 roku. Podczas jubileuszowej V edycji w pokazach wystąpili wicemistrzowie Rosji w break dance oraz mistrzowie Rosji w tańcu brzucha i wówczas zauważyliśmy, że naszym przedsięwzięciem łączymy zainteresowanych tańcem w każdej formie. Od tego momentu staramy się, aby nasz turniej gromadził wszystkich, dla których taniec jest sensem życia. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się turniej tańca w kategoriach disco dance i hip-hop. Warto dodać, że w tegorocznym turnieju udział wezmą tancerze znani z popularnego programu „Taniec z gwiazdami".
Na BALTIC CUP 2006 zapraszamy w ostatni weekend września (29.09 - 1.10.2006) do hali sportowej przy ul. Karowej w Elblągu (lodowisko obok CKiWM "ŚWIATOWID") oraz na salę sportową „Światowida".
W piątek od godz. 12.00 zobaczyć będzie można młodzież w wieku od 9 - 15 lat w obu stylach, a o 19.30 odbędzie się Grand Prix Polski Amatorów w tańcach standardowych. W sobotę turniej rozpocznie się o godz. 11.00, a turniej w rankingu IDSF International Open Latin zaplanowany jest na godz. 14.00. Gala wieczorna, czyli półfinały i finały, odbędzie się o godz. 19.00. W sobotę od godz. 10.30 w sali sportowej „Światowida" rywalizować będą także tancerze w konkurencjach hip - hop i disco - dance. Ostatni dzień festiwalu to przede wszystkim IDSF International Open Standard o godz. 14.00 i gala wieczorna o godz. 19.00.

 

Projekt „Międzynarodowy Festiwal Tańca BALTIC CUP – kulturalna wizytówka Warmii i Mazur” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

 

Autor: Justyna Kozłowska-Dyrla

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna