Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

Światowid

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Biuletyn

A A A


menu

Galeria

Pierwszy dzień MSA 2017

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki

 

 

Na ogłoszone w ramach realizacji projektu konkursy ("Pokaż, że czytasz", "Poczytajmy i pograjmy" oraz "Nie uwierzysz, z kim siedziałem w szkolnej ławce" nadeszło bardzo dużo pięknych prac. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury z prośbą o możliwość przesunięcia środków w ramach projektu i zwiększenia puli na nagrody. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, zbiorą się komisje i ocenią nadesłane prace. Wszystkich laureatów poinformujemy telefonicznie lub mailowo a nagrody wyślemy pocztą. Dziękujemy za udział w konkursach i prosimy o cierpliwość. Organizatorzy

Centrum Spotkań Europejskich Światowid

 

***********

 

 

Od kwietnia do listopada 2017 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa, priorytet Promocja.

Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, które można podzielić na zadania:

BAJECZNA KONKURSOMANIA
Skierowana jest przede wszystkim na rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży. Konkursy („Pokaż, że czytasz”, „Nie uwierzysz, z kim siedziałam w szkolnej ławce!” oraz „Poczytajmy i pograjmy”) będą skierowane do kilku grup wiekowych. Ich przedmiotem będą różne formy ekspresji – praca plastyczna (zdjęcie/kolaż/plakat propagujące czytelnictwo każdego dnia), tekst literacki (opowiadanie, którego głównymi bohaterami będzie autor opowiadania oraz wybrany bohater literacki) oraz gra planszowa
(edukacyjna gra oparta na fabule literackiej). Zróżnicowany stopień trudności i form ma zainteresować i zainspirować jak największą liczbę odbiorców, pobudzić ich kreatywność w kilku dziedzinach, których wspólnym mianownikiem będzie oczywiście literatura.

BAJECZNE LATO
Na tym etapie projekt przewiduje przeprowadzanie Pikniku Literackiego inaugurującego projekt oraz grę terenową pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury" (1 czerwca, Elbląg). W wakacje natomiast w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu odbędą się półkolonie literackie oraz ilustratorskie. Dzieci i młodzież pracować będą z instruktorem, który zapozna ich z metodami pisania utworów literackich, dzięki czemu powstaną wiersze/opowiadania. Podczas warsztatów ilustratorskich powstaną zaś ilustracje do stworzonych prac literackich.

SZKOŁO! Z KSIĄŻKAMI JEST WESOŁO!
To działanie jest skierowane do mieszkańców pięciu miejscowości: Gronowo Elbląskie, Morąg, Rychliki, Braniewo i Miłakowo. To właśnie w tych miejscowościach, w wybranych szkołach, odbędą się pikniki literackie pn. „Szkoło! Z książkami jest wesoło!" oraz gry terenowe pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury” . Zaprosimy odbiorców do spędzenia niezapomnianego dnia w świecie literatury. Szereg atrakcji: gra terenowa dla
grup szkolnych i indywidualnych, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów przyczyni się do pobudzenia aktywności twórczej najmłodszych, poszerzenia wiedzy czytelniczej, wzbudzenia zainteresowania literaturą, a także poprawy jakości czytania i korzystania zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.

BAJECZNY HAPPENING
Na zakończenie projektu w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zostanie zorganizowany happening, podczas którego zostanie rozegrana „Wielka Potyczka Literacka” (quiz literacki dla kilku kategorii wiekowych), a także zostaną podsumowane działania projektowe oraz zaprezentowane ich efekty – konkursowe plakaty, opowiadania, gry planszowe, a także materiał multimedialny prezentujący działania projektowe. Zostanie otwarta również wystawa prezentujące prace uczestników wakacyjnych półkolonii i laureatów konkursów.

 

 

 

Ogłoszenie konkursów:

Zapraszamy do udziału w naszych konkursach, regulaminy i formularze zgłoszeń w załączeniu.

***

Piknik "Szkoło! Z książkami jest wesoło!" oraz gra terenowa "Z dala od klawiatury a bliżej literatury" odbędą się 1 czerwca. Gra terenowa rozgrywana będzie w Elblągu już po raz czwarty. Do współpracy przy realizacji tego wydarzenia przyłączyły się elbląskie instytucje kulturalne - Biblioteka Elbląska, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miejski w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu. Zadaniem uczestnikow gry będzie rozwiązanie zagadki literackiej związanej z Elblagiem. Do udziału w zabawie zapraszamy drużyny ze szkół podstawowych (klasy V i VI) oraz gimnazjów (klasy I i II).  Regulamin i karta zgłoszenia w załączeniu. Na uczestników zabawy czekają nagrody - gry planszowe, książki, wejściówki na basen, squosha, bezpłatne lekcje itp.

1 czerwca w CSE Światowid odbędzie się również piknik literacki. Na dzieci czekać będą stacje - "spotkanie z bajką czytaną", "bajeczna moda", "poczytajmy i pograjmy", "literackie przysmaki", "poleć książkę", "zostań mistrzem czytania" i "literatura w sieci".

***

W Dniu Dziecka rozpoczęły się zajęcia w ramach projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” organizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Na uczniów szkół podstawowych i gimnazjów czekały piknik literacki oraz gra terenowa, które miały na celu zachęcić najmłodszych do częstszego czytania.

Na uczestników pikniku literackiego „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” czekało kilka tematycznych stacji, m.in. „Spotkanie z bajką czytaną”, gdzie można było posłuchać fragmentów najpiękniejszych dzieł literackich dla dzieci i młodzieży. Na „Bajecznej modzie” uczniowie wraz z instruktorką mogli ozdobić koszulki i ekologiczne torby motywami pochodzącymi z literatury, a na stacji „Poczytajmy i pograjmy” pograć w gry planszowe oparte na fabułach książek.
W punkcie „Literackich przysmaków” uczestnicy poznali przepisy przygotowywania potraw, których receptury pojawiły się w literaturze młodzieżowej. Uczniowie zostali także zaznajomieni z metodami szybkiego i poprawnego czytania na stacji „Zostań mistrzem czytania”. O pozytywnym wpływie Internetu i technologii na edukację można było posłuchać na stacji „Literatura w sieci”. Ostatnią atrakcją był punkt „Poleć książkę”, gdzie znajdowała się specjalna tablica, na której można było przyczepić fiszki z tytułami ulubionych książek.
 Tego samego dnia rozpoczęła się także gra terenowa pn. „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”. W grze wzięło udział jedenaście grup z 6. klas szkół podstawowych oraz 1. i 2. klas gimnazjum ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Elblągu, Gimnazjum Nr 2 im. Sybiraków w Elblągu, Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu oraz Zespołu Szkół w Gronowie Górnym.
 Grupy składające się z maksymalnie pięciu osób wyruszyły z budynku CSE „Światowid” i przy pomocy mapy odwiedzały instytucje kulturalne, gdzie musiały wykonać określone zadania. Punktami były m.in. Biblioteka Elbląska, Biblioteka Pedagogiczna, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miejski w Elblągu, Młodzieżowy Dom Kultury, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu czy Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.

Na uczniów czekały m.in. kalambury, krzyżówki, diagramy, gry memory i zagadki graficzne. Na każdej stacji grupy otrzymały koperty ze wskazówkami, które potem posłużyły do rozpoznania fragmentów książek oraz rozwiązania zagadki literackiej: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach” – cytatu Johanna Wolfganga von Goethego.
Zwycięzcami okazała się drużyna niebieska z Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu, jednak uczniowie ze wszystkich szkół otrzymali upominki. Nagrodami byłym.in.  książki, gry planszowe, zaproszenia na basen do Hotelu Młyn oraz wejściówki do parku linowego, klubu Squash Score i wspinalni.


Projekt pn. "Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sebastian Czarnecki, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"

 

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ z pikniku i gry terenowej.

 

***

„Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki" w trasie

 

Literatura podana w interesującej formie. Pięć miejscowości i szereg atrakcji. Gry, zabawy, wykłady, stacje tematyczne.  Zajęcia w szkołach podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych. Tak, w telegraficznym skrócie, wyglądał kolejny etap projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki” realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

 

W dniach 12 – 14 i 19 - 20 czerwca br. Centrum Spotkań Europejskich odwiedzało szkoły różnego szczebla, by realizować w nich piknik literacki oraz grę terenową w ramach projektu „Bajeczne wspomnienia ze szkolnej ławki”. „Światowid” pojawił się kolejno
w Gronowie Elbląskim, Miłakowie, Morągu, Rychlikach i Braniewie. Na uczniów czekały różnorodne stacje tematyczne, które miały wspólny mianownik – wszystkie zachęcały do czytania książek.

Podczas pikniku zatytułowanego „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” uczniowie, pod kierunkiem ekspertów z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, mogli uczyć się technik szybkiego i poprawnego czytania. Mogli dowiedzieć się także, że Internet nie tylko służy do rozrywki, ale także dzięki niemu można czytać książki, a także znaleźć ciekawe informacje o literaturze. Podczas pikniku, uczestnicy wymieniali się opiniami na temat ulubionych bajek i książek. Słuchali bestsellerów literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Ogromną popularnością cieszyła się stacja, na której uczniowie ozdabiali, motywami pochodzącymi z literatury, koszulki i torby ekologiczne. Miejsce do zabawy i zdobywania nowej wiedzy, znaleźli także miłośnicy gier planszowych, inspirowanych książkami. W punkcie „Literackie przysmaki” uczestnicy pikniku, poznawali przepisy na potrawy, których receptury pojawiają się w literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Drugą propozycją adresowaną do uczniów do skorzystania, z której zapraszało CSE „Światowid”, była gra terenowa „Z dala od klawiatury, a bliżej literatury”.  Jej uczestnicy rozwiązywali różne zadania literackie m.in. kalambury, krzyżówki, diagramy, zagadki.

Rodzice, uczniowie i nauczyciele mogli skorzystać również z wykładu, który poruszał problem, będący coraz częstszym zjawiskiem: książka przegrywająca z telewizją, smartfonem czy komputerem.

            Piknik literacki „Szkoło! Z książkami jest wesoło!” i gra terenowa była jednym z wielu działań projektu realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich. Już wkrótce w ramach „Bajecznych wspomnień ze szkolnej ławki” odbędą  się warsztaty literackie i ilustratorskie, na które serdecznie zapraszamy.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ:

Gronowo Elbląskie

Miłakowo

Morąg

Rychliki

Braniewo

 ***

PÓŁKOLONIE LITERACKIE

Od 3 lipca w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbywały się półkolonie literackie, na których dzieci i młodzież miały szansę spróbować swoich sił w pisaniu opowiadań. Młodzi autorzy pod okiem Pani Wioletty Piaseckiej doskonalili swój warsztat z zakresu pisania dialogów, opisów i charakterystyki postaci oraz samego tworzenia dłuższej formy pisemnej.
W trakcie warsztatów pytaliśmy uczestników o czym piszą i ich wrażenia z zajęć.
Jedna z uczestniczek projektu, Oliwia, jest autorką intrygującego kryminału. Głównymi bohaterami opowiadania są najlepsi przyjaciele – Emma i Brandon. Pewnego dnia ich współlokatorka zostaje zamordowana.

- Prowadzone śledztwo jest skomplikowane ze względu na brak dowodów, które zostały doszczętnie zniszczone - mówi Oliwia. - Jestem w trakcie pisania zakończenia, ale myślę, że zaskoczy ono wszystkich. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tych warsztatach, bo dzięki nim uzyskałam wiele wskazówek, które teraz pomogły mi w tworzeniu opowiadania i na pewno przydadzą się w szkole.

Alicja natomiast opowiada historię, w której młoda bohaterka Kinga Handryd doświadcza zjawisk paranormalnych w labiryncie, który jak się później okaże, jest miejscem uleczającym wiele jej dysfunkcji. Autorka na razie nie chciała ujawniać zakończenia tej historii, jednak zaznaczyła, że będzie nieoczywiste. Z kolei Ewa pisze o losach nastolatki, która walczy z niebezpiecznym mężczyzną, ląduje w szpitalu z powodu odniesionych obrażeń oraz za sprawą śpiączki słyszy głosy z przeszłości. Czy opowiadanie zakończy się szczęśliwie? Tego jeszcze nie wiadomo, ale z pewnością zapowiada się interesująco.
Tematyka opowiadań jest bardzo zróżnicowana, ale na pewno nie nudna. Dzieci w pełni wykorzystują swoją wyobraźnię i posługują się wiedzą zdobytą na warsztatach. Zajęcia zakończyły się w piątek 7 lipca, jednak dzieci twierdzą, że to dopiero początek ich przygody z pisaniem. Stworzone na warsztatach opowiadania za kilka dni przeczytać będzie można na podstronie projektu oraz facebooku.

  Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. 

***

W dniach 10-14 lipca w CSE Światowid odbywały się półkolonie ilustratorskie. Pod fachową opieką Jarosława Gacha- artysty grafika i rysownika komiksów dzieci i młodzież uczyły się tworzenia komiksów oraz ilustracji do tekstów. Młodzi twórcy rozwijali wyobraźnię i talent plastyczny. Efektem warsztatów są m.in. komiksowe przygody małpek Janka i Franka, ziemniaka Augusta oraz rozgwiazdy Patryka. Dzieci tworzyły również ilustracje do opowiadań, które powstały na półkoloniach literackich. Dzieła młodych artystów zobaczyć będzie można wkrotce w galerii oraz na wystawie, która zaplanowana została na październik.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

***

 

Zapraszamy do lektury opowiadań stworzonych przez uczestników półkolonii literackich oraz do oglądania prac powstalych na półkoloniach ilustratorskich

 

***

PROTOKÓŁ OBRAD JURY

KONKURS „POCZYTAJMY I POGRAJMY”

OGŁOSZONY W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „BAJECZNE WSPOMNIENIA ZE SZKOLNEJ ŁAWKI”

 

 

Konkurs polegał na stworzeniu gry planszowej inspirowanej fabułą opowiadania/ksiązki/wiersza. Jury przy ocenie brało pod uwagę:

 • nawiązanie do tematu konkursu,
 • przejrzystość zasad gry
 • pomysłowość,
 • oryginalność,
 • estetykę pracy.

 

Na konkurs napłynęło 31 prac z całej Polski.

Jury w składzie:

Paweł Kondraciuk

Jakub Kasin

Krzysztof Prochera

 

postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

1 miejsce gra „Inny świat” wykonana przez:

Wiktorię Węgiełek ze Śniadowa Górnego, Milenę Książek z miejscowości Sobienie Jeziory, Julię Strzeżek miejscowości Sobienie Jeziory oraz Michała Sosnowskiego z Piwonia

 

2 miejsce gra „Mój przyjaciel Augustin” w wykonaniu

Agnieszki Kowina z Katowic  oraz Aleksandra Kowina z Katowic

 

3 miejsce gra „Harry Potter” wykonana przez:

Jakuba Ptaszny z Katowic

 

Wyróżnienia przyznane zostały:

Grze „Mały książę” w wykonaniu

Natalii Lenart ze Sielanki, Karoliny Sałek z Woli Raniżowskiej, Dawida Magdy z Trzęsówki oraz Michała Łyżenia z Nowej Wsi

 

Grze” Smaki szepczącego lasu” w wykonaniu Wojciecha Bzowskiego ze Świdnika

 

Grze „Tajemnice z Avonlea” w wykonaniu Magdaleny Twardowskiej oraz Justyny Grzywacz z Bud Głogowskich

 

Gratulujemy laureatom. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

 

***

PROTOKÓŁ OBRAD JURY

KONKURS „NIE UWIERZYSZ Z KIM SIEDZIAŁEM/AM W SZKOLNEJ ŁAWCE”

OGŁOSZONY W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „BAJECZNE WSPOMNIENIA ZE SZKOLNEJ ŁAWKI”

 

 

Konkurs polegał na stworzeniu opowiadania, którego tłem akcji będzie dzień spędzony w szkole, zaś jednymi z bohaterów muszą być autor opowiadania i wybrany bohater literacki pochodzący z wybranej lektury szkolnej (adekwatnej do wieku uczestnika).

Liczba znaków w opowiadaniu – max 4.000.

Konkurs oceniany był w dwóch kategoriach:

 1. do lat 12
 2. od 13 do 18 lat

 

Na konkurs napłynęło 51 prac z całej Polski, z czego 37 spełniło wymogi regulaminu.

Jury w składzie:

Aleksandra Bednarczuk

Justyna Kozłowska – Dyrla

Joanna Zuehlke

 

postanowiło przyznać następujące nagrody:

w kategorii do lat 12:

I miejsce Joanna Lachowska z Gliwic

II miejsce Jakub Nowak z miejscowości Chęciny

III miejsce równorzędnie: Maciej Keller z Luzina, Karina Skowrońska z Izabelina

oraz Stefania Paciorek z Warszawy

Przyznano również wyróżnienie:

Barbarze Parys z Warszawy

 

 

w kategorii od 13 do 18 lat:

I miejsce Aleksandra Iwaszko z Warszawy

II miejsce Barbara Janota – Bzowska z Warszawy

III miejsce Jakub Miczek ze Starogardu Gdańskiego

Przyznano również dwa wyróżnienia:

Beacie Szewczyk z Białegostoku

Natalii Łaćko z Gdańska

 

Gratulujemy laureatom. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

 

***

PROTOKÓŁ OBRAD JURY

KONKURS „POKAŻ, ŻE CZYTASZ”

OGŁOSZONY W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU „BAJECZNE WSPOMNIENIA ZE SZKOLNEJ ŁAWKI”

 

 

Konkurs polegał na stworzeniu plakatu, zachęcającego do spędzenia czasu z książką zamiast przed telewizorem czy gra komputerową.

 

Na konkurs napłynęły 54 prace z całej Polski oraz kilka prac spoza granic naszego kraju.

Jury w składzie:

Ewa Bednarska – Siwilewicz

Paula Załuska

 

po obejrzeniu wszystkich prac jury postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

I miejsce równorzędnie Zuzanna Kozłowska z Gdańska i Klaudia Olczyk z Morawicy

 

II miejsce równorzędnie: Angelika Kwiatkowska z Elbląga i  Lena Kozłowska z Gdańska

 

III miejsce równorzędnie: Dmytro Bondarczuk z Kijowa i Julia Kord z Jeglijowiec

 

Przyznano również pięć wyróżnień:

Zuzanna Bruziewicz z Krakowa

Julia Hodur z Żarek

Hanna Druszcz z Miłakowa

Nikola Urysiak z miejscowości Parzęczew

Kacper Szewczyk z miejscowości Sulmierzyce

 

 

Gratulujemy laureatom. Nagrody zostaną wysłane pocztą.

 

***

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z podsumowania projektu podczas "Wielkiej potyczki".

Pliki

 • video-iconKonkurs na grę planszowąPobierz
 • video-iconKonkurs na plakatPobierz
 • video-iconKonkurs na opowiadaniePobierz
 • video-iconFormularz zgłoszenia - graPobierz
 • video-iconFormularz zgłoszenia - plakatPobierz
 • video-iconFormularz zgłoszenia - opowiadaniePobierz
 • video-iconGra terenowa - karta zgłoszeniaPobierz
 • video-iconGra terenowa - regulaminPobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Agaty RubelPobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Alicji Daniluk "Labirynt marzeń"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Alicji Zamojskiej i Aleksandry Wróblewskiej "Wspomnienie lęku"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Dominika Jarosza "Historia bohatera"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Ewy Czapiewskiej "Małe koszmary"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Joanny Barańskiej "Lato bez ciepła"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Laury Boguskiej "Końskie życie"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Marii SukowPobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Mateusza Szapańskiego "Najtrudniejsza zagadka"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Olgi Zamojskiej "Zagubiony pingwinek"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Oliwii Bednarczuk "Kto zabił?"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Swietlany Boguskiej "Moja kariera muzyczna"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Weroniki Grajkowskiej "Wszystko od nowa"Pobierz
 • video-iconpółkolonie literackie - opowiadanie Zosi KaralusPobierz
 • video-iconprotokół konkursu "Nie uwierzysz z kim siedziałam/siedziałem w szkolnej ławce"Pobierz
 • video-iconprotokół konkursu "Pokaż, że czytasz"Pobierz
 • video-iconprotokół konkursu "Poczytajmy i pograjmy"Pobierz
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna