Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Akademia Nauki i Kreatywności - szkolenia dla nauczycieli

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

FilmNET

„FilmNet - South Baltic Film and Culture Network” to dwuletni projekt realizowany przez partnerów z Polski i zagranicy.

Projekt ma na celu wzmocnienie potencjału organizacji działających głównie w obszarze filmu i edukacji filmowej w zakresie zwiększenia zdolności partnerów do współpracy transgranicznej. Punktem wyjścia projektu jest stworzenie sieci FilmNet, w skład której wejdą (w fazie początkowej) instytucje z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy. Funkcjonowanie w ramach sieci przyczyni się do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi poprzez dzielenie się doświadczeniem i chęcią usprawnienia i rozszerzenia sieci współpracy na arenie międzynarodowej.

Partner wiodący:
Centrum Spotkań  Europejskich „Światowid” w Elblągu (PL)

Partnerzy projektu:

- Reaktor Sydost – Växjö (SE)

- Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion Bałtyk – Elbląg (PL)

- Centrum Kultury i Kino „Minija” - Gorżdy (LT)

- Instytut Nowych Mediów – Rostock (DE)

- Nadbałtyckie Centrum Kultury – Gdańsk (PL)

Partner stowarzyszony: Stowarzyszenie OFFicyna – Szczecin (PL)

 

 

***

FilmNet na start!

Dzieła filmowe mają wymiar globalny, mogą być narzędziem komunikacji, międzynarodowego dialogu, wspólnym doświadczeniem widzów bez względu na różnice kulturowe, językowe, religijne i inne. Z tym przekonaniem CSE „Światowid” rozpoczyna realizację dwuletniego, międzynarodowego projektu, który zainaugurowany zostanie w środę, 28 lutego o godzinie 13.00.

Konferencja inaugurująca realizację projektu „FilmNet - South Baltic Film and Culture Network” skierowana jest do przedstawicieli instytucji z regionu warmińsko-mazurskiego działających na polu filmu oraz edukacji filmowej i kulturalnej, a także osób prywatnych zainteresowanych działalnością w tym obszarze.

„FilmNET – South Baltic Film and Culture Network” to dwuletni projekt realizowany w obszarze Południowego Bałtyku w partnerstwie z kinami i instytucjami kulturalnymi i filmowymi z Litwy, Szwecji, Niemiec i Polski. Celem projektu jest powołanie sieci współpracy w obszarze szeroko rozumianego filmu i edukacji filmowej.

- Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu jest liderem tego międzynarodowego projektu, który realizujemy ze środków Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020 – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor instytucji. - Realizacja projektu zaplanowana jest do końca stycznia 2020 roku, a jego całkowity budżet opiewa na kwotę 500.000 euro.

Spotkanie inaugurujące odbędzie się w Sali Kameralnej Kina „Światowid”. Wśród zaplanowanych wystąpień znalazła się m.in. prezentacja programu „Kreatywna Europa – Media”, programu CICAE – Art Cinema, a także Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Program:

12.30   Rejestracja uczestników

13.00   Rozpoczęcie konferencji, przywitanie uczestników

13.10   Wprowadzenie do projektu „FilmNet” – Natalia Piotrowska, Kierownik Kina „Światowid” w Elblągu

13.30   Prezentacja działalności Warmińsko – Mazurskiego Funduszu Filmowego oraz Regionalnego Biura Filmowego – Bogumił Osiński, Szef WMFF i Kierownik RBF

14.00   Program Kreatywna Europa, Komponent Media – Dorota Roszkowska, Producent, członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich

14.30 – 14.45 przerwa kawowa

14.45   Prezentacja aspektów udziału kin w sieci CICAE (International Confederation of Art Cinemas ) i organizacjach zrzeszających - Joanna Piotrowiak, Kierownik Kina „Muza” w Poznaniu

15.10   Program Interreg Południowy Bałtyk 2014 -2020 – Karol Ostrowski, Departament Polityki Regionalnej, Urząd Marszałkowski woj. warmińsko-mazurskiego

15.30   Zakończenie konferencji

***

W lutym 2018 roku odbyła się w Elblągu konferencja otwierająca projekt, na której spotkali się wszyscy partnerzy oraz przedstawione zostały założenia dwuletniej współpracy. Wśród  wystąpień znalazła się m.in. prezentacja Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Jednym z prelegentów była także Pani Dorota Roszkowska, producent, członek Europejskiej Akademii Filmowej i członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, która opowiadała o programie Kreatywna Europa – Media.

Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji z regionu warmińsko-mazurskiego działający na polu filmu, a także edukacji filmowej i kulturalnej. Kolejnego dnia, również w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbyły się warsztaty dla partnerów projektu. Podczas spotkania uczestnicy wymieniali się dotychczasowym doświadczeniem, a także przekazywali wiedzę i umiejętności. Warsztaty były pierwszym krokiem do stworzenia w ramach projektu sieci współpracy.

 

- Po raz pierwszy bierzemy udział w takim międzynarodowym projekcie. Naszym głównym celem udziału w tym projekcie jest przede wszystkim wymiana i uczenie się na doświadczeniach innych firm i organizacji, które na co dzień mają do czynienia z produkcją filmu, edukacją filmową skierowaną do dzieci i młodzieży po to aby potem wykorzystać to w naszym środowisku (na Litwie) - mówi Demainte Jureviciute, kierownik i organizator eventów w Centrum Kultury i Kinie “Minija” w Gorżdy.

Jakie są jej pierwsze wrażenia odnośnie projektu?

- Pierwsze wrażenie? Bardzo dobra organizacja. Można zauważyć, że liderzy projektu mają duże doświadczenie w organizacji podobnych projektów- dodaje Demainte Jureviciute. 

Punktem wyjścia projektu jest stworzenie sieci FilmNet, w skład której wejdą (w fazie początkowej) instytucje z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy. Funkcjonowanie w ramach sieci przyczynić się ma do wymiany doświadczeń i transferu wiedzy pomiędzy instytucjami partnerskimi poprzez dzielenie się doświadczeniem i chęcią usprawnienia i rozszerzenia sieci współpracy na arenie międzynarodowej.

- Jesteśmy odpowiedzialni za pakiet nr 3, który jest główną częścią projektu - nasza instytucja będzie odpowiedzialna za organizację konferencji i wizyt studyjnych, a także za wymianę wiedzy na temat Klubów Filmowych - mówi Martin Eneborg, kierownik Reaktor Sydost w Szwecji. - Sądzę, że konferencja jest bardzo dobrze zorganizowana. Bardzo miło jest spotkać i poznać pozostałych partnerów projektu. Mamy ze sobą wiele wspólnego i sądzę, że wszyscy posiadamy duża wiedzę i doświadczenie, którym możemy się podzielić z innymi. Mam nadzieję, że projekt będzie stawiał wiele interesujących pytań dotyczących umiejętności korzystania z mediów, a także angażowania młodych ludzi w życie kina. Myślę, że to będzie naprawdę interesujące.

Projekt zakłada także wizyty studyjne. W związku z tym partnerzy projektu zwiedzili Gdyńskie Centrum Filmowe i Gdyńską Szkołę Filmową, w której wzięli udział w kolejnych warsztatach.  

 

 

 

***


II konferencja projektu FilmNet – South Baltic Film and Culture Network

                W dniach 28.-31.08.2018 zespół projektu FilmNet z CSE “Światowid” w Elblągu uczestniczył w II międzynarodowej konferencji programu organizowanej w Karslkronie w Szwecji przez partnera projektu FilmRegion Sydost (dawniej Reaktor Sydost). W konferencji uczestniczyli wszyscy partnerzy projektu (z Gdańska, Szczecina, Elbląga oraz Litwy, Niemiec i Szwecji).

         Podczas konferencji mieliśmy okazję uczestniczyć w wydarzeniach Festiwalu Filmowego (Carl Film Festival) w Karslkronie, odbyliśmy także wyjazdy studyjne m.in. do Filmbyn Smaland – interaktywnego muzeum poświęconego filmom na podstawie książek Astrid Lindgren, do lokacji filmowych, gdzie kręcone były zdjęcia do serii filmów: Emil ze Smalandii oraz Dzieci z Bullerbyn. Mieliśmy też okazję zwiedzić instytucje kultury w Kosta i Vimmerby, oraz uczestniczyć w ciekawych seminariach dotyczących edukacji filmowej w szwedzkich szkołach i metodach pracy związanej z produkcją filmową dla dzieci i młodzieży (wykorzystanie Ipadów oraz strona internetowa Filmriket). Podczas konferencji odbyło się także spotkanie partnerów projektu FilmNet i omówienie działań bieżących oraz przyszłych w ramach zadania.

         Kolejne spotkanie w ramach projektu zaplanowane jest podczas Szczecin European Film Festiwal w dniach 26-27.10.2018 r.

***
Seminarium projektu FilmNet – South Baltic Film and Culture Network podczas Szczecin European Film Festival w Szczecinie

W dniach 26.-27.10.2018 członkowie zespołu projektowego FilmNet ze  “Światowida” uczestniczyli w międzynarodowym seminarium projektu organizowanego przy okazji Szczecin European Film Festival. W seminarium uczestniczyli partnerzy projektu FilmNet – South Baltic Film and Culture Network: CSE „Światowid”, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Euroregion Bałtyk, Centrum Kultury i Kino Minija z Garżdai, Instytut Nowych Mediów z Rostoku. Naszym gospodarzem było Stowarzyszenie OFFicyna ze Szczecina.

         Podczas seminarium dowiedzieliśmy się jak funkcjonuje Szczecin European Film Festiwal jako przykład jednego z najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, wzięliśmy także udział w pokazowych warsztatach edukacji filmowej dla dzieci (Filmowy Plac Zabaw – Galeria Sztuki Tworzę Się) oraz odbyliśmy spotkanie z potencjalnymi uczestnikami działań projektowych (Akademia Sztuki w Szczecinie, Zachodnio-pomorski Fundusz Filmowy, Film Servise ze Szczecina, Urząd Miasta Szczecin). Mieliśmy okazję także bezpośrednio uczestniczyć w wydarzeniach festiwalowych i pokazach filmowych oraz w gronie zespołu projektowego omówić działania bieżące oraz przyszłe w ramach naszego projektu – w szczególności Baltic Film Tour.

 

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna