Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Wystawa podsumowująca projekt

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kultura dla seniora – senior dla kultury

PIERWSZE SPOTKANIE Z GOŚCIEM W KLUBIE AKTYWNEGO SENIORA 

 27 czerwca o 15:00 w CSE „Światowid” odbędzie się pierwsze spotkanie z gościem. W trakcie prezentacji Klubowicze i zaproszeni specjaliści porozmawiają o tym, jak bezpiecznie zbierać grzyby i leśne zioła oraz skutecznie chronić się przed kleszczami.

Kurki do jajecznicy, sójki do usmażenia oraz maślaki w ocet. Mięta na żołądek, pokrzywa na cerę i rumianek, nadający blask włosom – to pyszności i skarby natury, które możemy znaleźć w niemal każdym lesie czy parku. Piękna, utrzymująca się od kilku tygodni pogoda zachęca do spędzania czasu w cieniu drzew i na nasłonecznionych polanach. Zanim jednak pogrążymy się w lekturze na ławce lub wkroczymy na szlaki Bażantarni, rozejrzyjmy się, jakie rośliny mamy wokół… i do czego mogą się przydać konkretne listki, nóżki i kapelusze.

Pierwszy prelegent, specjalista z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przypomni seniorom zasady bezpiecznego zbierania grzybów. Opowie także, jak w trakcie wizyt w leśnej głuszy i miejskich parkach bronić się przed komarami czy kleszczami.

W drugiej części spotkania Anna Izdebska przybliży Klubowiczom prozdrowotne właściwości ziół, a także roślin ogrodowo-balkonowych. Podpowie, jak rozpoznać wiązówkę czy podbiał, gdzie ich szukać, jak zbierać lub hodować i przechowywać. Zdradzi też sposoby na sporządzanie ziołowego remedium na różne dolegliwości i mikstur, które przed nimi uchronią.

Seniorzy będą mogli skorzystać z przygotowanych warsztatów, ale też samodzielnie poprowadzić zajęcia, sprawdzając się w roli instruktorów. Spotkania z gośćmi to natomiast okazja do dyskusji na interesujące klubowiczów tematy i poszerzanie wiedzy z konkretnych dziedzin. Udział w prelekcjach to również sposób na znalezienie nowych znajomych o podobnych zainteresowaniach.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 27.06.2018 r. (środa) o godz. 15:00 w galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem tel. +55 611 20 59 lub drogą elektroniczną pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl. 

******

KLUB AKTYWNEGO SENIORA

W ramach projektu przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstał Klub Aktywnego Seniora. Pierwsze spotkanie odbyło się 16 czerwca.

Ideą Klubu jest aktywizacja seniorów, którzy mają problemy z zagospodarowaniem nadmiaru wolnego czasu. Udział w zajęciach stanie się okazją do poznania nowych osób o podobnych zainteresowaniach.

Przede wszystkim chcemy jednak zachęcić uczestników do aktywnego dzielenia się swoją pasją i twórczymi umiejętnościami – uczestnicy wcielą się w instruktorów i poprowadzą zajęcia z dziedzin, w których czują się najlepiej.

Więcej informacji TUTAJ. 

*****

Zapraszamy do oglądania GALERII ZDJĘĆ ZE SPOTKAŃ KLUBU:

SPOTKANIE MAJOWE
SPOTKANIE W CZERWCU
SPOTKANIE W LIPCU

 

*****

Na przełomie lipca i sierpnia zrealizowaliśmy międzypokoleniowe warsztaty fotograficzne i plastyczne w ramach "Letniej Akademii Artystycznej". Odwiedziliśmy kolejno Suchacz, Przezmark, Gronowo Elbląskie i Pasłęk. W każdej miejscowości szukaliśmy lokalnego fokloru, który inspirował instalacje plastyczne. Mieszkańcy przygotowywali tablice, na których można sąsiadom przekazywać różne treści. Tablice zawisły na płotach w strategicznych miejscach aby jak najwięcej osób miało do nich dostęp. Podczas warsztatów fotograficznych mieszkańcy mogli dowiedzieć się na co zwracać uwagę podczas robienia zdjęć, jak prawidłowo kadrować i operować światłem. Fotografie wykonywali zarówno przy użyciu profesjonalnych aparatów fotograficznych, jak i telefonów komórkowych oraz jednorazowego sprzętu, który zakupiliśmy na potrzeby warsztatów. Najważniejszą częścia warsztatów była sesja fotograficzna mieszkańców w ludowych strojach przy wykonywaniu współczesnych czynności np. pracy na komputrze, jazdy na deskorolce czy robieniu sobie selfie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdów:

Letnia Akademia Artystyczna w Suchaczu

Letnia Akademia Artystyczna w Przezmarku

Letnia Akademia Artystyczna w Gronowie Elbląskim

Letnia Akademia Artystyczna w Pasłęku

*****

 

Klub Aktywnego Seniora: Jak jeść i sprzątać ekologicznie

Domowe sposoby na ekologiczne środki czystości oraz dieta dla seniorów. Dwa tematy, dwóch gości. Klub Aktywnego Seniora w CSE Światowid zaprasza na kolejne spotkanie, które odbędzie się w najbliższy czwartek (23 sierpnia) o godz. 15:00.

O tym jak ekologicznie i niedrogo, domowymi sposobami można posprzątać w domu, dowiemy się na warsztatach  Anity Pawlak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00 w sali nr 46 (II piętro) w CSE Światowid. Uczestnicy na warsztatach przygotują ekologiczny proszek do prania oraz  odświeżacz powietrza lub płyn do mycia blatów. Na spotkanie obowiązują zapisy, liczba miejsc jest ograniczona.


O godzinie 16:00, w Galerii Nobilis tajniki diety zalecanej seniorom odsłoni Elżbieta Ogrodowczyk.

- Porozmawiamy o tym w jaki sposób się odżywiać, żeby organizm był jak najdłużej sprawny i jak odżywiać się mając na uwadze wiek czy częste w tym wieku schorzenia - zapowiada Elżbieta Ogrodowczyk, psychodietetyk.

Oba spotkania odbędą się w ramach działalności Klubu Aktywnego Seniora. Klub powstał w odpowiedzi na potrzeby osób, które zakończyły już swoją aktywność zawodową. Do udziału w spotkaniach, ale także do dzielenia się swoim doświadczeniem zawodowym, pasją czy umiejętnościami zapraszamy wszystkich chętnych seniorów. Jesteśmy otwarci na Państwa propozycje. Mogą to być zajęcia z rękodzieła (np. haftowanie, szydełkowanie), sportowe (np. joga, nordic walking), językowe, literackie itp. Do Klubu zapraszamy także seniorów, którzy chcą ciekawie zagospodarować swój czas wolny, skorzystać z oferty warsztatów, poznać nowe osoby.

Program spotkania:

Godz. 15:00 – Domowe sposoby na ekologiczne środki czystości, gość: Anita Pawlak
Godz. 16:00 Zdrowa dieta – czyli jak zadbać o umysł i ciało, gość: Elżbieta Ogrodowczyk

Anita Pawlak - elblążanka z pasją, współtwórczyni projektu Naturalna Żywność Spółki non profit - sklepu z produktami ekologicznymi, promując zdrowe odżywianie i lokalnych producentów. Wyznaje zasadę „myśl globalnie działaj lokalnie”. Wyszukuje rozwiązań, by swym postępowaniem pozostawiać jak najmniejszy ślad wpływający negatywnie na Matkę Ziemię. Swoje ekologiczne podejście przekazuje w ramach warsztatów na temat diety roślinnej, słodkości bez cukru czy domowe sposoby na ekologiczne środki czystości. Prywatnie od kilkunastu lat na diecie roślinnej. Od wielu lat wspiera lokalnych przedsiębiorców w rozwoju swojego biznesu, trenerka, edukatorka i entuzjastka dzielenia się tym co zdrowe i ekologiczne.

Elżbieta Ogrodowczyk - doradca żywieniowy, psychodietetyk, diet coach, trener biznesu i rozwoju osobistego. Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania w Toruniu, Psychodietetyki na SWPSie w Sopocie i Trenera Biznesu w WSB w Toruniu. Sama niedawno zmieniła swój styl życia i zgubiła zbędnych kilkanaście kilogramów. Podczas sesji coachingowych z zakresu zmiany nawyków odżywiania i stylu życia pomagała rozwiązywać różne problemy związane z nadwagą, niedowagą, z chorobami powstałymi w wyniku złego odżywiania, brakiem witamin, mikroelementów czy brakiem ruchu. Widząc jak trudno klientom znaleźć czas na gotowanie i przygotowywanie zbilansowanych posiłków i w celu ułatwienia im osiągnięcia swojego celu jest współzałożycielką cateringu dietetycznego Food&Fit . Wspólnie z mężem, trenerem personalnym prowadziła Solo Fitness w Elblągu.

Klub Aktywnego Seniora działa w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Poza stworzeniem Klubu zaplanowaliśmy cykliczne warsztaty fotograficzne, wokalne, teatralne, plastyczne i taneczne skierowane do osób 60+. Odbędą się także spotkania ze specjalistą od nowych mediów, których efektem będzie Przewodnik Twórczego Seniora. Realizację projektu zakończą Targi Seniora.

Zapisy na warsztaty tworzenia domowych środków czystości przyjmujemy pod numerem 55 611 20 59 lub mailowo aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl

Na spotkanie z dietetykiem wstęp wolny.

 *****

Ruszył nabór na twórcze warsztaty dla seniorów

Seniorze, po latach pracy zawodowej, masz w końcu trochę wolnego czasu? Wykorzystaj go dobrze. Weź udział w cyklicznych warsztatach artystycznych przygotowanych przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu. Udział w zajęciach jest bezpłatny.

Proponowane przez CSE Światowid zajęcia to okazja do spróbowania czegoś nowego, może odkrycia nowych zainteresowań czy poznania ciekawych osób. Zajęcia odbędą się w ramach cyklu „Sztuka na dotyk”. Każde z warsztatów to dziesięć twórczych spotkań. Do wyboru są zajęcia: teatralne, wokalne, fotograficzne, taneczne i plastyczne. Poprowadzą je wykwalifikowani instruktorzy, m.in. aktorka Irena Adamiak, fotograf Artur Kalinowski czy plastyczka Anna Dukszta. Zajęcia skierowane są głównie do seniorów z Elbląga. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane podczas Targów Seniora, które odbędą się w grudniu 2018 r.

 

Terminarz warsztatów z cyklu „Sztuka na dotyk”

Warsztaty będą odbywały się raz w tygodniu, od września do listopada 2018 r.

Taneczne: spotkanie w każdy czwartek w godz. 15:00 do 16:00, start: 6 września
Fotograficzne: spotkanie w każdy wtorek w godz. 14:30 do 16:00, start: 11 września    
Wokalne: spotkanie w każdą środę w godz. 14:30 do 16:00, start: 12 września
Plastyczne: spotkanie w każdą środę w godz. 14:30 do 16:00, start: 12 września
Teatralne: spotkanie w każdy piątek w godz. 14:30 do 16:00, start: 14 września

Aby wziąć udział warsztatach pn. Sztuka na dotyk, należy zgłosić chęć udziału pod numerem telefonu 55 611 20 59 lub mailowo, pisząc na adres: aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl. Z uwagi na charakter warsztatów, zapisy na zajęcia zobowiązują do udziału w całym cyklu (dziesięć spotkań).

Wyjątkiem są warsztaty plastyczne, w których można uczestniczyć w wybranych spotkaniach. Nabór na warsztaty prowadzony jest do wyczerpania miejsc. Ponadto informujemy, że  CSE Światowid prowadzi nabór na warsztaty pn. Nowe media ( ruszają 8 września), podczas których będziemy oswajać seniorów z Internetem.

Warsztaty pn. Sztuka na dotyk odbędą się w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, który jest realizowany przez CSE „Światowid” w Elblągu. Zadanie zostało dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Więcej informacji nt. projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury” znajduje się na podstronie projektu.

 

 *******

W czwartek, 23 sierpnia, odbyły się aż dwa spotkania w ramach Klubu Aktywnego Seniora. Warsztaty o godz. 15.00 poprowadziła Anita Pawlak - trenerka, edukatorka i entuzjastka dzielenia się tym co zdrowe i ekologiczne. Nasi Klubowicze mieli okazję przygotować ekologiczny proszek do prania oraz odświeżacz powietrza lub płyn do czyszczenia blatów. Zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, uczestnicy ze zdziwieniem przyjmowali fakt, iż z prostych składników, które każdy ma w domu można wyczarować środki czystości, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale też dla naszej skóry.
O godz. 16.00 Pani Elżbieta Ogrodowczyk - doradca żywieniowy, psychodietetyk, diet coach, mówiła o wpływie diety na nasze samopoczucie i zdrowie, o zmianach zachodzących w organizmie z biegiem lat i różnym zapotrzebowaniem na składniki w diecie. Wśród naszych uczestników przeprowadzone zostało losowanie nagrody - dziennego zestawu diety pudełkowej, który wygrała Pani Teresa Karbowska. Dziękujemy naszym gościom za poprowadzenie zajęć a naszym uczestnikom za obecność.
Warsztaty zostały zrealizowane w ramach projektu "Kultura dla seniora - senior dla kultury", który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do oglądania GALERII ZDJĘĆ.

******

Klub Aktywnego Seniora - Warsztaty z refleksologii

CSE „Światowid” zaprasza seniorów na spotkanie z Katarzyną Laskowską – refleksologiem i fizjoterapeutką. Warsztaty odbędą się w ramach Klubu Aktywnego Seniora, 27 września o godz. 15:00 w Galerii Nobilis.

Czym jest refleksologia, w jaki sposób pracą na refleksach można oddziaływać na poszczególne części ciała uruchamiając naturalny proces samoleczenia oraz przywracania równowagi organizmu, dowiedzą się uczestnicy spotkania z Katarzyną Laskowską, która
w Elblągu prowadzi gabinet Refleksologii i Rehabilitacji.

Katarzyna Laskowska jest dyplomowanym refleksologiem, nauczycielem zawodu w Polskim Instytucie Refleksologii, fizjoterapeutką oraz smoveyCOACHem. Na zajęciach z seniorami wykona kilka technik pracy na stopach dla dwóch chętnych uczestników spotkania.
W trakcie wykładu będzie również możliwość zapoznania się z przyrządem smovey
i aktywnym uczestniczeniu w krótkich zajęciach ruchowych.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:00 w Galerii Nobilis (II piętro) w CSE „Światowid”. Wstęp wolny. Więcej informacji pod numerem 55 611 20 59 lub mailowo aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl.

 ********

Brydż, czyli rozrywka dla umysłu

Gra w brydża to nie tylko świetna rozrywka, ale także hobby, które dostarcza wielu wymiernych korzyści. Poprawia zdolność logicznego myślenia, ćwiczy pamięć, urozmaica życie towarzyskie i ułatwia nawiązywanie wartościowych kontaktów. W CSE „Światowid” można uczyć się gry w ramach Klubu Aktywnego Seniora. Pierwsze spotkanie 25 września (wtorek).

Zapalonymi brydżystami są m. in. Bill Gates i Warren Buffet, a w Polsce: Renata Dancewicz, Marek Borowski, Jerzy Hoffman i Zbigniew Boniek. Od września do grona miłośników mogą dołączyć także seniorzy z Elbląga i okolic.

„Światowid” zaprasza na bezpłatne spotkania brydżowe dla początkujących. Pierwsze z nich odbędzie się 25 września o godz. 10:00 w Sali muzycznej CSE „Światowid”. Terminy pozostałych spotkań będą ustalane między uczestnikami. Liczba miejsc jest ograniczona. Poszukujemy chętnych seniorów, którzy chcą „poćwiczyć” swój umysł oraz poznać interesujących ludzi i – po pokonaniu pierwszych trudności – rywalizować z nimi. Więcej informacji i zapisy pod nr tel.: 55 611 20 59.

Klub Aktywnego Seniora realizowany jest w ramach projektu „Kultura dla seniora – Senior dla Kultury” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji i Kultury.

***********

Kultura dla seniora - senior dla kultury

 W Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu od 5 września odbywają się zajęcia dla seniorów w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”. 

W warsztatach z nowych mediów, warsztatach fotograficznych, plastycznych, tanecznych, wokalnych i teatralnych bierze udział wielu zainteresowanych elblążan po 50 roku życia. Uczestnicy pierwszych spotkań w ramach cyklów „Nowoczesny senior” i „Sztuka na dotyk” do tej pory dowiedzieli się, m.in. jak ozdabiać przedmioty metodą decoupage, jak dekorować kartki okolicznościowe techniką qulling’u, poznali różnice między aparatem analogowym, cyfrowym, a lustrzanką, wykonywali pierwsze próby sesji zdjęciowych w plenerze oraz uczyli się obycia ze sceną. Warsztaty w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury” są źródłem motywacji i inspiracji do podejmowania przez seniorów własnych inicjatyw kulturalnych. Tworzą okazję do podzielenia się posiadaną wiedzą i doświadczeniem oraz do rozwijania talentu aktorskiego, fotograficznego, wokalnego, plastycznego czy tanecznego, uświadamiając uczestnikom terapeutyczny walor tych działań. Spotkania przeciwdziałają także negatywnym skutkom przejścia na emeryturę i gwałtownej zmianie trybu życia, jaka się z tym wiąże.

Warsztaty zrealizowane są w ramach projektu "Kultura dla seniora - senior dla kultury", który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zapraszamy do oglądania GALERII ZDJĘĆ.

 *******

Warsztaty z refleksologii

 

W ramach Klubu Aktywnego Seniora, 27 września, odbyły się warsztaty z refleksologii. Spotkanie prowadziła Katarzyna Laskowska, refleksolog i fizjoterapeutka.

 

Seniorzy biorący udział w spotkaniu dowiedzieli się czym jest refleksologia oraz w jaki sposób pracą na refleksach można oddziaływać na poszczególne części ciała uruchamiając naturalny proces samoleczenia oraz przywracania równowagi organizmu.

 

Na zajęciach Katarzyna Laskowska wykonała kilka technik pracy na stopach dwóm chętnym uczestniczkom. W trakcie spotkania seniorzy, dzięki krótkim zajęciom ruchowym, zapoznali się także z przyrządem smovey.

 

Klub Aktywnego Seniora działa w ramach projektu „Kultura dla seniora – senior dla kultury”, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

O PROJEKCIE:

Działania w ramach projektu są skierowane do seniorów z Elbląga i regionu. Ich celem jest zapobieganie negatywnym skutkom zakończenia kariery zawodowej – marginalizacji i wykluczenia społecznego.

Projekt „Kultura dla seniora – senior dla kultury” ma zaktywizować odbiorców w ramach oryginalnych działań edukacyjno-animacyjnych, likwidować bariery społeczne także przez integrację międzypokoleniową, inspirować do odkrywania nowych pasji i ich kreatywnego rozwoju oraz poszerzyć wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu różnych dziedzin kultury i nowych technologii.

Na zadanie składają się cykliczne warsztaty artystyczne i edukacyjne w Elblągu, Letnia Akademia Artystyczna – warsztaty plastyczne i fotograficzne w Suchaczu, Przezmarku, Gronowie Elbląskim i Pasłęku, a także działania elbląskiego Klubu Aktywnego Seniora, nawiązujące do tradycji tzw. uniwersytetów ludowych. W ramach działań zostanie także wydany „Przewodnik Twórczego Seniora”. Podsumowaniem projektu będą Targi Seniora.

Projekt będzie realizowany w okresie maj-grudzień 2018 r.
Udział w działaniach projektowych jest bezpłatny.

"Kultura dla seniora, senior dla kultury" na Facebooku (#kultura_dla_seniora)

Patroni medialni: 

Elbląska gazeta Internetowa PortEl, Truso TV, Radio Olsztyn 

 

 

***

 

 

Pliki

  • video-iconFormularz zgłoszeniowy Targi Seniora - Teraz My! 2018Pobierz
  • video-iconRegulamin Targi Seniora - Teraz My! 2018Pobierz
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna