Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Siła Wsparcia – Warsztaty kreatywnego malowania

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

SIŁA WSPARCIA / STRENGTH OF SUPPORT

Program Erasmus+

Edukacja Dorosłych, Akcja 2 - Partnerstwa strategiczne. Współpraca na rzecz innowacji i dobrych praktyk.

Nazwa projektu: SIŁA WSPARCIA / STRENGTH OF SUPPORT

Termin realizacji: 1.10.2018 - 31.03.2020

Lider: CENTRUM SPOTKAŃ EUROPEJSKICH ŚWIATOWID w Elblągu

Partnerzy:

- BĮ neįgaliųjų centras  "Klaipėdos lakštutė", Litwa

- Kynnys ry (The Threshold Association), Finlandia

- Mestske divadlo - Divadlo z Pasaze, Słowacja.

Główny cel projektu - wymiana i zebranie dobrych praktyk na poziomie międzynarodowym, związanych z poprawą funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie poprzez wypracowanie skutecznych metod komunikowania się i arteterapii.

Cele szczegółowe projektu:

• upowszechnienie metod alternatywnej komunikacji oraz arteterapii w pracy z osobami niepełnosprawnymi

• przeniesienie dobrych praktyk w zakresie komunikowania i funkcjonowania osób niepełnosprawnych oraz arteterapii z zagranicy do organizacji i ich odbiorców z innych krajów

• przeprowadzenie szkoleń dla otoczenia osób niepełnosprawnych / opiekunów, specjalistów, instruktorów, wolontariuszy, którzy pracują z osobami niepełnosprawnymi;

• opracowanie metodyczne materiałów dotyczących metod pracy z osobami niepełnosprawnymi i rozpowszechnienie

• praktyczne wykorzystanie narzędzi z zakresu komunikacji alternatywnej.

W oparciu o doświadczenia partnerów i własne chcemy poznać nowe metody ułatwiające komunikację oraz nabywanie nowych umiejętności umożliwiających dorosłym osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie zarówno w grupie rówieśniczej, jak  i przestrzeni publicznej.

Szereg działań, które będą podejmowane w czasie realizacji projektu, ukierunkowane będą na ograniczenie wykluczenia osób defaworyzowanych i poprawę jakości ich życia.

Projekt adresowany jest do kadry niezawodowej edukacji dorosłych.

W ramach projektu zaplanowano działania: 

1. Spotkania bezpośrednie (Międzynarodowe Spotkanie Projektowe)

2. Działania lokalne między mobilnościami.

3. Szkolenia, warsztaty w ramach krótkich programów szkoleniowych.

 

 

*****
Za nami Międzynarodowe Spotkanie Projektowe - zapraszamy na stronę www. naszego litewskiego partnera.

W naszej galerii znaleźć można fotorelację z tego spotkania.

 

 

 

 

***

Warsztaty rękodzielnicze

W ramach projektu, 10 marca w pracowni plastycznej CSE "Światowid" odbyły się warsztaty rękodzielnicze dla osób z niepełnosprawnościami. Relację z zajęć i zdjęcia można znaleźć TUTAJ.

 

***
Warsztaty z teatroterapii

Już za nami kilkugodzinne i bardzo inspirujące warsztaty z teatroterapii w kontekście pracy z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia odbyły się 20.03.2019 r. na Scenie na Piętrze w CSE "Światowid". Udział wzięli instruktorzy, terapeuci, opiekunowie oraz osoby dorosłe z różnymi formami niepełnosprawności. Warsztaty według autorskiego scenariusza poprowadzili: 

Monika Kazimierczyk (dramatoterapeuta), Dariusz Wychudzki ( muzykoterapeuta) oraz aktorzy Teatru „Przebudzeni”.

Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi działaniami w ramach projektu polub nas na fb, zapraszamy też do oglądania galerii zdjęć i materiału filmowego z warsztatów.

 

***

Szkolenie w Turku

 

W ostatnim tygodniu marca 2019 r., w ramach projektu Siła Wsparcia/Strength of Suport odbył się pięciodniowy kurs w Turku. Szkolenie przygotowane zostało przez partnera projektu Kynnys ry (The Threshold Association), a tematem przewodnim były: prawa dorosłych osób z niepełnosprawnościami do edukacji i aktywności społecznej.

W Finlandii spotkali się partnerzy projektowi, aby wspólnie poznać zasady funkcjonowania fińskich organizacji zajmujących się pracą z osobami niepełnosprawnymi i rozwiązaniami, które zdają egzamin w praktyce. Uczestnicy szkolenia wzięli udział w licznych wizytach studyjnych, wykładach i warsztatach. Angielski, fiński, litewski, słowacki i polski przeplatały się podczas dyskusji o edukacji i organizacji systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych. W rozmowach z pracownikami i uczestnikami fińskich instytucji, po wielokroć powtarzały się słowa: funkcjonalność, dostępność, praktyczne rozwiązania.

Zebraliśmy dobre praktyki, pomysły i inspiracje z myślą o wcieleniu ich w życie u nas. Galerię zdjęć znajdziesz TUTAJ.

***

Warsztaty kreatywnego malowania


Za nami warsztaty z technik malarstwa kreatywnego w kontekście pracy z osobami niepełnosprawnymi. Podczas spotkania w użyciu były nie tylko pędzle, ale i gąbki, taśmy, szpachelki, folie. Było inspirująco i pracowicie, dzięki czemu powstało wiele oryginalnych prac malarskich. Zajęcia odbyły się w sobotę 13.04.2019 r. w pracowni plastycznej CSE „Światowid”. Udział wzięli instruktorzy, terapeuci, opiekunowie oraz osoby dorosłe z różnymi formami niepełnosprawności. Galerię zdjęć znajdziesz TUTAJ.

Jeśli chcecie być na bieżąco z naszymi działaniami w ramach projektu  polub nas na fb.

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna