Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Akademia Nauki i Kreatywności - szkolenia dla nauczycieli

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Zorientuj się i podaj dalej

Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu realizuje projekt pn. „Zorientuj się i podaj dalej!“, który otrzymał dofinansowanie w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

W ramach pierwszej projektowej mobilności 23 września uczestnicy projektu wyruszą do Islandii. Wezmą udział w pięciodniowych kursach przygotowanych przez instytucję partnerską - ProjektPolska.is – stowarzyszenie podejmujące inicjatywy na rzecz przedstawicieli wielu różnych narodowości i wszystkich grup społecznych.

- Dotychczasowe osiągnięcia oraz aktualna oferta kulturowa i edukacyjna instytucji robią ogromne wrażenie – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE "Światowid" w Elblągu. - Jej członkowie zaskakują nowatorskim podejściem do kultury i umiejętnościami prowadzenia dialogu międzykulturowego.

Celem szkoleń będzie przede wszystkim poznanie technik i metod realizacji działań poprzez obserwację organizacji i udział w różnego rodzaju warsztatach. Dzięki temu uczestnicy projektu wrócić mają z wieloma oryginalnymi pomysłami, którymi będą mogli podzielić się z pozostałymi instruktorami i pracownikami "Światowida".

- Rozpoczęliśmy rozbudowę, dlatego szkolimy się, by zdobyte doświadczenie wprowadzić w życie, przyczyniając się do rozwoju instytucji i poszerzenia naszej oferty kulturalnej - dodaje Antoni Czyżyk.

Ponadto uczestnicy projektu odwiedzą Centrum Kultury w Kopavogur, w skład którego wchodzi m.in. Muzeum Historii Narodowej czy Galeria Sztuki, Árbær Open Air Museum, kino Bio Paridis organizujące wiele znaczących eventów kulturalnych oraz Norræna Husið – działającą w Islandii od 50 lat instytucję kulturalną wspierającą kontakty kulturalne pomiędzy Islandią i krajami skandynawskimi oraz europejskimi.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe Unii Europejskiej, a relację z wyjazdu do Islandii można będzie śledzić na profilu facebook’owym CSE "Światowid".

 

***

Relacja z wyjazdu szkoleniowego do Reykjaviku.

Pierwsza mobilność już za nami! Jesteśmy urzeczeni Islandią, jej kulturą, mieszkańcami i surowymi, ale jakże pięknymi krajobrazami. Przede wszystkim jednak jesteśmy zainspirowani i bogatsi o nowe doświadczenie. 

ProjektPolska.is. - islandzki partner naszego projektu – przygotował dla nas pięciodniowe szkolenie (24-29 września), którego głównym celem było poznanie nowatorskich metod pracy z różnymi grupami wiekowymi i społecznymi, a także osobami odpowiedzialnymi za edukację tych odbiorców, w tym osób zagrożonych wykluczeniem.

Podczas szkolenia dominowały zagadnienia związane z ofertą kulturalną dla emigrantów, osób niepełnosprawnych czy seniorów, a także problemem niskiej liczby wolontariuszy angażujących się w działania społeczne i kulturowe. Analizowaliśmy projekty zrealizowane przez islandzkie instytucje i ich rezultaty. Pracowaliśmy wspólnie nad opracowaniem optymalnej oferty edukacyjnej i kulturalnej skierowanej do różnych odbiorców. Podczas  różnych warsztatów często okazywało się, że mierzymy się z podobnymi problemami, dlatego chłonęliśmy wiedzę i rozwiązania podsuwane przez pracowników islandzkich instytucji prowadzących szkolenia. Poznaliśmy nowe narzędzia pracy i nietuzinkowe metody wykorzystywane w pracy z odbiorcami we wszystkich grupach wiekowych, ale również osobami zagrożonymi wykluczeniem. W ramach zajęć praktycznych mogliśmy wziąć udział w opracowaniu i realizacji programu jednego z wydarzeń orgaznizowanych w ramach festiwalu filmowego skierowanego do Islandczyków, ale również mniejszości narodowych zamieszkujących Reykjavik.

Miejsca i tematy cyklu szkoleń:

- Islandzki Fundusz Filmowy  -  edukacja filmowa różnych grup wiekowych, opracowanie programu Reykjavik International Film Festival,

- Projekt Polska:Islandia – projekty realizowane na rzecz obcokrajowców,

- The Nordic House  Iceland – szkolenie z tworzenia oferty kulturalnej dla międzynarodowej społeczności,

- Menningarhúsin í Kópavogi – szkolenie z tworzenia oferty kulturalnej dla seniorów i osób dorosłych,

- Cinema Bio Paradis – oferta zajęć i warsztatów filmowych dla imigrantów,

- Borgarbókasafn - Málskot Grófahús – szkolenie z tworzenia oferty kulturalnej dla imigrantów i integracji międzypokoleniowej,

- Árbæjarsafn Open Air Museum – oferty edukacyjna z zakresu kultury ludowej i narodowej dla różnych grup wiekowych i społecznych.

Na zakończenie naszego pobytu w Islandii odwiedziliśmy Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Reykjaviku. Ugościł nas Ambasador Gerard Pokruszyński. Rozmawialiśmy między innymi o Polakach na Islandii, o roli kultury w upowszechnianiu wiedzy o Polsce wśród Islandczyków i potomków polskich emigrantów.  

Pobyt w Islandii natchnął nas do nowych działań i przy okazji pomógł sprawdzić w praktyce efekty kursów języka angielskiego, które poprzedziły wyjazd.

Zorientowaliśmy się, co najciekawszego w islandzkiej kulturze i będziemy podawać dalej! 

A już w listopadzie kolejna mobilność – zespół pracowników CSE Światowid sprawdzi, jakie kulturalne drogi prowadzą z Rzymu.

***

Relacja z wyjazdu szkoleniowego do Rzymu.

 Poznać kulturę Włoch w 5 dni? To zadanie okazało się niewykonalne! Za nami druga mobilność, pełna kultury, inspiracji i zdobywania nowego doświadczenia. Dzięki szkoleniom czujemy się bogatsi w wiedzę i na pewno podamy ją dalej!

W Rzymie przebywaliśmy w dniach 26-30 listopada. Podczas pięciodniowego szkolenia przygotowanego przez naszego partnera Associazione di Promozione Sociale e Culturale Le Rondini - Roma sprawdzaliśmy, co ciekawego oferują, szczególnie osobom dorosłym i imigrantom, włoskie instytucje kultury. 

Mieliśmy okazję odwiedzić zarówno instytucje kultury, biblioteki, stowarzyszenia kulturalne czy prywatny teatr! Wszędzie tam kultura była postrzegana jako sposób na włączenie społeczne, ciekawe spędzanie czasu wolnego oraz, a może przede wszystkim, możliwość bycia aktywnym także na emeryturze.

Odwiedziliśmy m.in.:

  • Casa Della Letteratura (Biblioteka Dom Literatury)
  • Accademia degli Eventi
  • Casa Internazionale delle Donne
  • Casa Della Memoria E Della Storia – Dom Pamięci i Historii
  • Associazione Spazio Delle Diverse Eta stowarzyszenie dla seniorów
  • Associazione Arcadia
  • Teatro Tordinona

Uczestniczyliśmy także m.in. w konferencji poświęconej turystyce kulturalnej „Z lokalnego na globalny: innowacje, trendy i strategie w turystyce” zorganizowanej przez stowarzyszenie Associazione Civita. Było to dla nas ciekawe doświadczenie – dowiedzieliśmy się m.in., że rzymskie instytucje zajmujące się kulturą i turystyką dopiero! odkrywają konieczność bycia obecnym w social mediach czy komunikacji w języku angielskim.

Dowiedzieliśmy się również jak pozyskiwać i angażować wolontariuszy - mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach języka angielskiego dla osób dorosłych, które prowadzili wolontariusze z międzynarodowego uniwersytetu. Zajęcia prowadzone przez studentów z Ameryki były okazją nie tylko do podszlifowania znajomości tego języka, ale także okazją do poznania innych kultur i obyczajów.

 

 

"Zorientuj się i podaj dalej" to projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

 

Wyłączną odpowiedzialność za treść publikacji ponosi wydawca. 

 

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna